ایزوسیانات چیست؟

ایزوسیانات

ایزوسیانات چیست و کاربردهای آن کدامند ؟ نحوه خرید و فروش آن ؟ ایزو سیانات 8001 ؟ حلال آن ؟ روش ساخت آن ؟ 

معرفی اجمال آن 

ایزوسیانات (به انگلیسی : Isocyanate) ، با عنوان دی ایزوسیانات شناخته شده و معروف است. یک ترکیب شیمیایی بسیار واکنش پذیر با فرمول عمومی –N=C=O است. ایزو ها در واکنش با پلیول ها ، پلی اورتان را سنتز می کنند. که این مواد ، کاربرد زیادی در تولید فوم پلی یورتان دارند. علاوه بر این ، Isocyanate ها ، جهت ساخت فوم ، الیاف ، روکش رنگ ، صنعت اتومبیل ، تعمیر اتومبیل ، مواد عایق ساختمانی و پلی اورتان مورد استفاده قرار می گیرند. با مجموعه  همراه باشید تا با این محصول ، کاربردها ، انواع ، خطرات ، قیمت خرید و فروش آن بیشتر آشنا شوید.

ایزوسیانات

خرید ایزو سیانات 

اگر برای صنعت خود نیازمند ایزوسیانات هستید ، ما ایران کم اکس ، آن را با بهترین کیفیت و قیمت در اختیار شما قرار می دهیم. 

راه های ارتباط با ما 

whatsapp-icon

واتساپ :  ۰۹۱۹۸۰۲۴۴۳۲

tel

موبایل  :   ۰۹۹۱۲۳۱۷۶۶۹

tell

شماره تماس دفتر مرکزی : ۰۲۱۷۶۸۷۲۴۶۵

فروش هاردنر ایزوسیانات – حلال ایزوسیانات 

خرید ایزوسیانات را به ایران کم اکس بسپارید.  جهت اطلاع از قیمت ، خرید و فروش ایزوسیانات تماس حاصل بفرمایید. 

قیمت ایزو سیانات PM200

قیمت : جهت اطلاع از قیمت ایزوسیانات پتروشیمی کارون با شرکت ایران کم اکس در تماس باشید.

دانلود آنالیز 

جهت دانلود آنالیز ایزوسیانات بر روی کلمه دریافت کلیک کنید.
pdf (1)
جدول آنالیز Isocyanate را مشاهده کنید. 
wannate 8001 Name
Brown Appearance
70±50 Viscosity at 25℃ , mPa.S
29.2±0.5 % NCO content

ایزوسیانات

ایزوسیانات (Isocyanate) ماده بسیار واکنش پذیری با فرمول عمومی –N=C=O است ، که در تولید پلی اورتان مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده با آب واکنش داده و گاز دی اکسید کربن را تولید می کند. ولی سرعت و شدت واکنش این ماده با آب از سرعت و شدت واکنش آن ها با گروه های هیدروکسیل دار کمتر است. این ماده در اثر سوختن بخارات سمی و مضر تولید می کند. 

این ماده ، از طریق آمین سازی با فسژن سازی ، از آمین ها تولید می شود.

RNH2 + COCl2  → RNCO + 2 HCl

ایزوسیانات

دی ایزوسیانات

دی ایزوسیانات ، که با عنوان ایزوسیانات شناخته شده است، ترکیب آلی بسیار واکنش پذیر با دو گروه ایزوسیانات است ، که به طور گسترده در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد. 

MDI و تولوئن دی ایزوسیانات (TDI) انواع دیگری از ایزوسیانات ها هستند. که ، حاوی گروه­ ایزوسیانات (-N = C = O) می باشند. و به طور گسترده جهت تولید پلی اورتان ها مورد استفاده قرار می گیرند.

ساختار مولکولی ایزوسیانات

در گذشته، قرار گرفتن در معرض دی ایزوسیانات از سوی مصرف کنندگان مورد توجه قرار نگرفته بود ، زیرا فرض بر این است که مصرف کنندگان عموماً در معرض محصولات حاوی پلی اورتان های هستند که عموماً بی اثر و غیر سمی تلقی می شود. به عنوان مثال ، نصب عایق فوم پلی اورتان در منازل، مدارس و سایر ساختمان های عمومی منبع قرار گرفتن در معرض احتمالی Isocyanate های ناسالم است. 

محصولات مصرفی که به راحتی در دسترس هستند، مانند چسبها و درزگیرها نیز حاوی دی ایزوسیانات ها هستند که هنگام استفاده کاملاً واکنش نشان نمی دهند و می توانند در معرض دید بالقوه قرار بگیرند. به طوری که ، سازمان حفاظت محیط زیست نگران حضور MDI نامناسب در محصولاتی است که توسط مصرف کنندگان یا فضای اطراف آن ها استفاده شده است.

انواع ایزو سیانات 

این ماده تجاری بر اساس ساختارش به دو دسته زیر تقسیم می شود. 

 1. آروماتیک (به عنوان مثال تولوئن دی ایزو سیانات و متیلن دی فنیل دی ایزو سیانات)
 2. آلیفاتیک 

پرکاربردترین انواع ایزو سیانات ها شامل موارد زیر است. 

 1. هگزا متیلن دی ایزو سیانات
 2. دی ایزو سیانات ایزو فورون
 3. متیلن دی فنیل هیدروژنه دی ایزو سیانات
 4. متیلن دی سیکلو هگزیل دی ایزو سیانات

در مورد ویژگی و خواص آن بیشتر بدانید 

مهم ترین و اصلی ترین ویژگی های ایزو سیانات شامل موارد زیر است. 

 1. *رنگ : قهوه ای تیره
 2. *حالت فیزیکی : مایع 
 3. *بو : مشخص 
 4. *آستانه بویایی : هیچ اطلاعاتی در دسترس نیست. 
 5. *نقطه اشتعال : 200 – 250 درجه سانتیگراد
 6. *نقطه اشتعال : مشخص نیست. 
 7. *نقطه ذوب : < 10 درجه سانتیگراد
 8. *نقطه جوش : < 250 درجه سانتیگراد

روش تولید

این ماده تجاری ، از واکنش آمین آلیفاتیک با فسژن حل شده (در همان محلول) تولید می شود. از آن جا که در طی فرآیند تولید ایزوسیانات ماده خطرناک فسژن تولید می شود. بنابراین لازم و ضروری است که در هنگام تولید این ماده تجاری احتیاط کنیم.

واکنش تولید ایزوسیانات در زیر نشان داده شده است.

RNH2   +   COCl2        — >      RNCO   +    2 HCl

واکنش ایزو سیانات با آب 

گاز دی اکسید کربن ، از واکنش ایزوسیانات ها با آب تولید می شود. اما سرعت و شدت واکنش ایزوسیانات ها با آب از سرعت و شدت واکنش آن ها با گروه های هیدرواکسل دار کمتر است. بدین جهت لازم است که این مواد در محیطی دور از رطوبت هوا و دارای اتمسفری کاملا خشک نگهداری شود. 

ترکیبات ایزوسیانات

دی ایزوسیانات ، یکی از رایج ترین و معروف ترین ترکیبات ایزوسیانات است. همان طور که از نامش مشخص است ، این ترکیب دارای دو گروه ایزوسیانات است. مهم ترین و اصلی ترین انواع ایزوسیانات ها  در زیر آمده است.

*تولوئن دی ایزوسیانات (TDI) ، که با مخفف تی دی ای شناخته شده است.

*متیلن دی فنیل دی ایزوسیانات (MDI) ، که با مخفف ام دی ای معروف است.

*هگزا متیلن دی ایزوسیانات (HDI) ، این ماده تجاری با مخفف اچ دی آی معروف و شناخته شده است.

جایگزین و کاربرد ایزو سیانات 

متیلن دی فنیل دی ایزوسیانات (MDI) و تولوئن دی ایزوسیانات (TDI) ، دو گروه عمده از دی­ ایزوسیانات­ های آروماتیک هستند. که عمدتا ، کاربرد زیادی در تولید مواد اولیه فوم پلی اورتان دارند. اخیرا با افزایش فروش این ماده تجاری روبرو هستیم. و طی سال های متوالی ، تقاضا برای MDI خالص 192.1 میلیون پوند و برای MDI پلیمری 1،418 میلیون پوند بوده است.

محصولات پلی اورتان به طور گسترده در بازار وجود دارند ، که فوم ها ، بزرگترین بخش صنعت پلی اورتان را تشکیل می دهند. از پلی یورتان ها در صنعت پوشش ، چسب ، اتصال دهنده و درزگیرها استفاده می کنند. با این حال ، این محصولات مقدار کمی از کل حجم تولید را تشکیل می دهند.

فوم های پلی اورتان با توجه به نوع پلیول و Isocyanate مورد استفاده ،  به دو صورت انعطاف پذیر و سخت در دنیا یافت می شود. فوم های پلی اورتان انعطاف پذیر به منظور زیر سازی مورد استفاده قرار می گیرند. و از فوم های پلی یورتان سخت در عایق ها استفاده می کنند.

Isocyanate کاربرد گسترده و فراوانی در صنعت دارد. در زیر برخی از کاربردهای مهم مواد شیمیایی MDI آورده شده است.

 1. *در صنعت رنگ و روکش
 2. *صنعت حمل و نقل و صنعت خودرو و سایر کاربردهای مشابه
 3. *محصولات لاستیکی و پلاستیکی
 4. *روان کننده و گریس
 5. *مواد افزودنی سوخت
 6. *در ساخت و ساز
 7. *در تولید چسب و توپ
 8. *در تولید تشک
 9. *MDI یک چسب بدون فرمالدئید (سازگار با محیط زیست) و جایگزینی عالی برای رزین های اوره فرمالدئید (UF) در ساخت پانل های الیاف چوبی است ، زیرا دوام و مقاومت بیشتری در برابر آب ایجاد می کند.
 10. *به عنوان ماده اولیه جهت ساخت پلی اورتان (پلی اورتان یا پلی یورتان ، یکی از مهمترین و اصلی ترین کاربرد ایزوسیانات ها است. از این ماده ، به طور گسترده در پردازش سایر محصولات مانند الاستومر ، درزگیر ، فوم و همچنین در تولید فیبر با چگالی متوسط (MDF) استفاده می کنند.)
💡 “در مورد کاربردهای ایزوسیانات بیشتر بدانید”
 
کاربرد ایزوسیانات در رنگ ها

 

ایزوسیانات ها در کجا یافت می شوند؟

از آن جا که  ایزو سیانات ها کاربردهای فراوانی در زندگی روز مره ما دارند. از این رو ، این ماده تجاری در مواد فوم های سفت یا سخت ، فوم های انعطاف پذیر ، روکش های سطح ، رنگ ، عایق سیم الکتریکی ، چسب ، لاستیک و الیاف یافت می شود.

 

کاربرد ایزوسیانات در صنعت چوب

 

عوارض و خطرات ایزوسیانات 

ماده شیمیایی ایزو سیانات ­، موجب حساسیت پوستی و بیماری ­ریه می­ شود. و یکی از دلایل اصلی آسم ناشی از کار در سراسر جهان است. بیشتر داده های مربوط به خطرات سلامتی انسان ناشی از قرار گیری در معرض این ماده در محل کار است. این داده­ ها حاکی از آن است که قرار گرفتن در معرض دی ایزو سیانات ها می­ تواند باعث درماتیت ، سوزش پوست ، سوزش چشم ، مشکلات تنفسی (اختلالات تنفسی) ، حساسیت و آسم شود.

آتش سوزی : این ماده در اثر آتش سوزی بخارات سمی و مضر تولید می کند.

💡 جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله خطرات ایزوسیانات را مطالعه بفرمائید. 

قرار گیری طولانی مدت

تصور می شود قرار گرفتن در معرض Di – Isocyanate از طریق استنشاق و پوست موجب افزایش بیماری آسم شود. زمانی که یک کارگر به این ماده شیمیایی حساس شود ، قرار گیری مجدد آن در معرض این ماده ، موجب حملات شدید آسم می شود.

به طور کلی گفته می شود ، قرار گیری طولانی مدت در معرض این ماده موجب سرطان و حساسیت می شود.

خطرات زیست محیطی 

داده های آزمایشگاهی در خصوص این ماده (متیلن دی فنیل دی ایزوسیانات (MDI)) ، حاکی از آن است که این ماده در موجودات آبزی دارای سمیت متوسط تا کم است.

با این وجود این ماده تجاری را در محیط رها نکنید. و از نفوذ آن به فاضلاب و خاک جلوگیری کنید. 

MSDS

قطعا همگی شما می دانید که قبل از ورود به آزمایشگاه و کار با مواد شیمیایی صنعتی برگه اطلاعات ایمنی آن را باید مطالعه کنید. بنابراین ، در زیر برخی از نکات موجود در برگه اطلاعات ایمنی Isocyanate نوشته شده است.

*استنشاق : در صورت استنشاق ، فرد را به بیرون منتقل کنید. با پزشک تماس بگیرید. و در صورت لزوم فرد را به بیمارستان منتقل کنید.

*پوست : پوست را با آب و صابون فراوان شست و شو دهید. و فورا به پزشک مراجعه نمایید.

*چشم : چشم را به مدت 15 دقیقه با آب فراوان شست و شو دهید. سپس به متخصص چشم مراجعه کنید.

*بلعیدن : در صورت بلعیدن یا نوشیدن اتفاقی ایزوسیانات ، فرد را وادار به استفراغ نکنید. شخص را به بیمارستان منتقل کنید.

MSDS ایزوسیانات

جایگزین ایزوسیانات

پیدا کردن جایگزین مناسب برای Isocyanate یک چالش مهم است. به طوری که ، پیدا کردن ماده ای که دوستدار محیط زیست و از نظر اقتصادی به صرفه باشد ، موضوع روز است. با این حال ، یک نوع جدید از پلی اورتان های غیر ایزوسیانات که جایگزین های ایمن تری از پلی اورتان های معمولی را ارائه می دهند ، توسط دو گروه تحقیقاتی گزارش شده است. سایر فن آوری های گزارش شده شامل یک محصول فوم آزاد ایزوسیانات (Soudal ، 2010) و یک چسب بسته بندی مواد غذایی “عاری از ایزو سیانات” است که طبق گزارش ها از انتقال احتمالی Isocyanate ها به مواد غذایی خشک جلوگیری می کند.

توجه داشته باشید ، یک چسب بر پایه soy که قصد جایگزینی چسب های فرمالدئید اوره را دارد ، جایزه شیمی سبز ریاست جمهوری را دریافت کرد (EPA 2009) ، اما تحقیقات بیشتری لازم است تا مشخص شود که آیا چسب های مبتنی بر soy می­ توانند جایگزینی مناسب برای چسب ­های پلی اورتان باشند. توصیه می کنیم جهت کسب اطلاعات بیشتر در این مورد ، مقاله کاربردها و جایگزین های ایزوسیانات را مطالعه بفرمایید. 

ایزوسیانات

Questionسوالات متداول و پرتکرار 

سوالات خود را از من بپرسید 

مشاوره رایگان 

مشتاقانه آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستیم. پاسخ سوالات خود را از ما بخواهید. در کمترین زمان ممکن پاسخگو خواهم بود.

ایزوسیانات را از کجا تهیه کنیم ؟

ایزوسیانات چیست ؟

ایزوسیانات ، یک ترکیب شیمیایی با گروه عاملی NCO- است. که از ترکیب ، ایزوسیانات PM200 با ترکیبات حاوی الکل پلی اورتان یا پلی یورتان تشکیل می شود. به عبارت دیگر می توان گفت ، Isocyanate ها مواد اولیه اصلی مورد نیاز ، جهت تهیه کلیه محصولات پلی اورتان هستند. محصولات پلی اورتان حاوی گروه ایزو کاربرد زیادی در مصارف تجاری و صنعتی دارند.

خرید ایزوسیانات mdi  را به ایران کم اکس بسپارید. 

tellشماره تماس : 09198024432 – 09912317669

 

4.6/5 - (54 امتیاز)

4 دیدگاه دربارهٔ «ایزوسیانات چیست؟»

 1. سلام وقت بخیر

  یه سوال دارم از خدمتتون

  فوم یخچال سازی (ترکیب ایزوسیونات و پلی یورتان )
  حین تزریق روی لباسم ریخته

  شما محصولی دارید که پاکش کنه

  کلا حلتلش چیه ؟؟

  ممنونم

 2. حسن ذوالفقارزاده

  سلام و وقت بخیر
  لطفا بروشور محصولاتتان را برایم ایمیل کنید .
  تشکر
  ذوالفقارزاده
  10 / 1 / 1400

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.