ایزوپروپیل الکل چیست ؟

ایزوپروپیل الکل

ایزوپروپیل الکل ایزوپروپیل الکل چیست ؟ عوارض آن چیست ؟ قیمت خرید و فروش آن ؟ تفاوت آن با اتانول ؟ ایزو پروپیل الکل خوراکی است ؟ ویژگی ها ؟  خواص فیزیکی و شیمیایی ؟ کاربرد و موارد اسستفاده از آن ؟ فرآیند تولید ؟  آنالیز ؟ msds یا برگه اطلاعات ایمنی ؟  خطرات ناشی از آن ؟  بو آن ؟  پیشینه ؟ نحوه تهیه و تولید آن ؟ درصد خلوص ؟ خواص فیزیکی و شیمیایی ؟ همراه ایران کم اکس باشید.

زمان پاسخگوییزمان پاسخگویی : 9-17

whatsapp-icon واتساپ :  ۰۹۱۹۸۰۲۴۴۳۲

tel موبایل  :   ۰۹۹۱۲۳۱۷۶۶۹

tell شماره تماس دفتر : ۰۲۱۷۶۸۷۲۴۶۵

 

معرفی

الکل ایزو پروپیل (به انگلیسی : Isopropyl Alcohol) ، یک ترکیب آلی با فرمول شیمیایی C۳H۸O است. که با اسامی همچون ایزوپروپانول و ۲-پروپانول مشاهده می شود. این ترکیب جزء گروه الکل ها دسته بندی می شود. و بویی تند و شدید ، شبیه به تمام الکل ها دارد. که به طور گسترده به عنوان ضدعفونی کننده به کار برده می شود.

مشخصات آن :

فرمول شیمیایی : CH3CHOHCH3

CAS: 67-63-0

سایر اسامی :  پروپیل ، iPrOH ، الکل دی متیل کاربینول

واردکننده ایزوپروپیل الکل در ایران

اگر برای صنعت خود نیازمند ایزوپروپیل الکل 99% هستید ، ما ایزو پروپیل الکل صنعتی را با بهترین کیفیت و قیمت را در اختیار شما قرار می دهیم.  این ماده شیمیایی صنعتی را از واردکننده اصلی کالا و با کمترین قیمت ممکن در بازار تهیه نمایید.

خرید ایزوپروپیل الکل مترون – ایزوپروپیل الکل دارویی – خرید اینترنتی ایزوپروپیل الکل – خرید الکل ایزوپروپیل

خرید ایزوپروپیل الکل 99 درصد (Isopropyl alcohol) را به ایران کم اکس بسپارید.  جهت اطلاع از قیمت ، خرید و فروش ۲-پروپانول تماس حاصل بفرمایید.

قیمت ایزوپروپیل الکل 70 درصد (مرک – صنعتی – خوراکی)

قیمت ایزوپروپیل الکل مرک : جهت اطلاع از قیمت ایزوپروپیل الکل مترون با شرکت ایران کم اکس در تماس باشید.

ایزوپروپیل الکل چیست؟

ایزوپروپیل الکل (2-پروپانول) ، که با عنوان ایزوپروپانول یا IPA شناخته شده است ، یک ترکیب شیمیایی با فرمول C3H8O و جرم مولکولی 60.1 گرم بر مول است.

یک مایع بی رنگ ، فرار و قابل اشتعال است. دارای بویی شبیه به ترکیبی از اتیل الکل و استون است ، اما برخلاف اتیل الکل ، ایزوپروپیل الکل طعم تلخ و غیر قابل توصیفی دارد.

به طور کلی می توان گفت : ایزوپروپیل الکل که 2-پروپانول نیز نامیده می شود ، یکی از رایج ترین اعضای خانواده ترکیبات آلی الکل است. ایزوپروپیل ، اولین الکل مصنوعی تجاری بود. شیمیدانان شرکت استاندارد اویل نیوجرسی (بعدها اکسون موبیل) اولین بار در سال 1920 هنگام مطالعه فرآورده های فرعی نفتی آن را تولید کردند. به راحتی از واکنش پروپیلن با اسید سولفوریک و به دنبال آن هیدرولیز سنتز می شود.

 

ایزوپروپیل الکل

ایزوپروپیل الکل داروخانه

IPA با درصد خلوص 91 درصد ، را می توانید از داروخانه تهیه کنید. پروپانول ، با این درصد خلوص جهت ضدعفونی کردن دست ها و سطوح استفاده می شود.

بوی ایزوپروپیل الکل

IPA ، بویی مشابه به ترکیبی از اتیل الکل و استون دارد.

تاریخچه

اولین مقادیر صنعتی IPA ، در سال 1920 در شرکت استاندارد نفت (اکسون) (Bayway ، نیوجرسی) تولید شده است. در سال 1921 ، شرکت کاربید و کربن شیمیایی (اتحادیه کاربید) نیز اقدام به تولید IPA کردند. و به دنبال آن ، شرکت نفت Shell تولید خود را در دهه 1930 در Dominguez ، کالیفرنیا آغاز کرد. این سه شرکت از اواسط دهه 1990 تولید کنندگان اصلی الکل بودند. تا این که ICI اولین روند هیدراسیون مستقیم تجاری را در سال 1951 آغاز کرد. در این فرآیندها از دو ماده اولیه پروپیلن و آب استفاده کردند. مشکلات اولیه خوردگی زیاد ، هزینه بالای انرژی و آلودگی هوا با استفاده از فرآیند غیرمستقیم منجر به توسعه فرآیند هیدراسیون مستقیم در اروپا شد. با این حال ، یک ماده اولیه پروپیلن با خلوص بالا مورد نیاز است.

روش تولید و تهیه ایزوپروپیل الکل چگونه است ؟

باتوجه به موارد گفته شده در متن بالا می توان گفت :

به طور کلی IPA ، از هیدراسیون پروپیلن تولید می شود. سایر روش های تولید مصنوعی ایزوپروپانول شامل موارد زیر است.

 • *تخمیر کربوهیدرات
 • *اکسیداسیون پروپان
 • *هیدروژناسیون استون (هیدروژنه کردن)
 • *هیدرولیز ایزوپروپیل استات

به طور کلی می توان گفت : نخستین بار تولید ایزوپروپیل الکل در سال 1920 توسط شرکت Standard Oil انجام شد. این ماده از هیدرات کردن پروپن به دست آمد. که در آن زمان مصرف عمده این ماده در تولید استون بود. در اثر گذشت زمان این ماده به عنوان الکل مالشی و ماده ضدعفونی کننده مورد استفاده قرار گرفت.

حتما بخوانید : درباره کاربرد استون بیشتر بدانید.

کاربرد

ایزوپروپانول رایج ترین و گسترده ترین ماده ضدعفونی کننده در داروسازی ، بیمارستان و پاک کننده در وسایل الکترونیکی یا ساخت تجهیزات پزشکی است.

IPA ، در محلول های بین 60 تا 90 درصد الکل با 10 تا 40 درصد آب خالص ، به عنوان میکروب کش ، قارچ کش و ویروس کش عمل می کند. هنگامی که غلظت الکل به زیر 50٪ کاهش یابد ، خاصیت ضدعفونی کنندگی آن کاهش می یابد. این بدان معنا نیست که هر چه غلظت الکل بالاتر باشد خاصیت ضدعفونی کنندگی آن نیز افزایش می یابد.

وجود آب عامل مهمی در تخریب یا جلوگیری از رشد میکروارگانیسم های بیماری زا با الکل ایزوپروپیل است. آب به عنوان یک کاتالیزور عمل می کند و نقش اساسی در دناتوره سازی پروتئین های غشای سلول رویشی دارد.

محلول های 70٪ IPA در کل سلول نفوذ می کنند ، و تمام پروتئین ها را منعقد می کنند. بنابراین میکروارگانیسم ها را از بین می برند. مقدار آب اضافی تبخیر را کند می کند، بنابراین زمان تماس سطح و اثر بخشی را افزایش می دهد. الکل با غلظت بالای 91٪ فوراً پروتئین ها را منعقد می کند. در نتیجه ، یک لایه محافظ ایجاد می شود. که این لایه محافظ تشکیلی از پروتئین های دیگر در برابر لخته شدن بیشتر محافظت می کند.

محلول  IPA > 91٪ باکتریها را از بین می برد ، اما گاهی اوقات برای ضد عفونی کردن به مدت تماس بیشتری احتیاج دارند.

 Isopropyl Alcohol ، به طور گسترده در صنعت چاپ مورد استفاده قرار می گیرد. زیرا ، ایزوپروپیل الکل دمای آب را در دستگاه‌های چاپ بسیار پایین نگاه می‌دارد و قابلیت تبخیر آن بسیار پایین است. علاوه بر این نمی توان از سایر کاربردهای این ماده چشم پوشی کرد.

موارد استفاده ایزوپروپیل الکل در یک نگاه

ایزوپروپانول کاربردهای فراوانی در صنعت و مصارف خانگی دارد. این کاربردها عبارتند از :

 • *در صنعت چاپ
 • *حشره کش
 • *صابون
 • *لوسیون
 • *مواد غذایی
 • *به عنوان واسطه شیمیایی
 • *به عنوان ضدعفونی کننده زخم
 • *محصولات خانگی
 • *پوشش
 • *در ساخت انواع شیشه شورها
 • *در ساخت مواد ضدعفونی کننده
 • *در ساخت رنگبرها
 • *در ساخت استون و سایر مشتقات آن
 • *مواد آرایشی (در اسپری های مو)
 • *صنعت پزشکی (به عنوان ضدعفونی کننده سطوح ، حالت تهوع بعد از عمل و ضدعفونی کننده)
 • *صنعت داروسازی
 • *مصارف خانگی (به عنوان ضدعفونی کننده کفش ، تمیز کردن سینک ، برس آرایش ، ضدعفونی کننده خانه ، ضدعفونی کننده ماوس و کامپیوتر ، ضدعفونی کننده تلفن همراه ، اسفنج دستشویی ، تمیز کردن تخته وایت برد ، جدا کردن برچسب و تمیز کردن استیل ضد زنگ)
 • *استفاده موضعی (کشیدن آب گوش ، دردهای عضلانی و جدا کردن کنه)
 • *در صنعت خودرو سازی (به عنوان ماده افزودنی سوخت)
 • *در آزمایشگاه (به عنوان ضدعفونی کننده ظروف و پاک کننده سطوح)
 • *به عنوان حلال و تمیز کننده تجهیزات ظریف
 • *به عنوان حذف کننده رنگ

کاربرد ایزوپروپیل الکل

داروسازی

الکل ایزوپروپیل ، مایعی بی رنگ و تلخ است، که در داروهای تقویت کننده مو ، لوسیون پوست ، حلال ، سیمان و الکل دناتوره یافت می شود.

پزشکی

الکل مالشی ، ضدعفونی کننده دست و پدهای ضدعفونی کننده معمولاً حاوی 60 تا 70 درصد محلول ایزوپروپانول  یا اتانول در آب هستند. آب برای باز کردن منافذ غشایی باکتری ها مورد نیاز است که به عنوان دروازه ایزوپروپانول  عمل می کند. محلول 75 درصد حجمی در آب ممکن است به عنوان ضدعفونی کننده دست استفاده شود.

ایزوپروپانول ، به عنوان یک کمک خشک کننده آب برای پیشگیری از التهاب گوش خارجی که بیشتر به نام گوش شناگر شناخته می شود، استفاده می شود.

کاربرد ایزوپروپیل الکل در پزشکی

ضد باکتری

ایزوپروپانول ، یکی از ایزومرهای پروپیل الکل با ویژگی ضد باکتریایی است. با این وجود مکانسیم دقیق این ماده به عنوان ضدعفونی کننده دقیق نیست ، ممکن است سلول ها توسط دناتوره پروتئین سلولی و DNA ، تداخل با متابولیسم سلولی و انحلال غشای سلولی لیپو پروتئین را از بین ببرند.

به عنوان حد واسط

ایزو پروپانول ، برای ایجاد ایزوپروپیل استات ، حلال دیگر، استری می شود. این ماده با دی سولفید کربن و هیدروکسید سدیم واکنش می دهد تا ایزوپروپیل گزانتات سدیم ، یک علف کش و یک معرف شناورسازی سنگ معدن تولید کند. ایزوپروپانول ، با تتراکلرید تیتانیوم و فلز آلومینیوم واکنش نشان می دهد تا تیتانیوم و ایزو پروکسیدهای آلومینیوم به ترتیب اولی یک کاتالیزور و دومی یک معرف شیمیایی باشد. این ترکیب ممکن است به خودی خود به عنوان یک معرف شیمیایی عمل کند و به عنوان یک دهنده دی هیدروژن در هیدروژناسیون انتقالی عمل کند.

به عنوان حلال

طیف وسیعی از ترکیبات غیر قطبی را حل می کند. به سرعت تبخیر می شود و گرید های معمولی موجود بر خلاف برخی از حلال های رایج دیگر وقتی به عنوان مایع تمیز کننده استفاده می شود، اثری از روغن باقی نمی گذارد. این ترکیب ، نسبتا غیر سمی است. از این رو ، به طور گسترده ای به عنوان یک حلال و به عنوان یک مایع پاک کننده استفاده می شود، به ویژه برای شرایطی که ممکن است روغن ها یا سایر باقیمانده های مبتنی بر روغن وجود داشته باشد.

خطر خوردگی یا زنگ زدگی کمتری نسبت به آب معمولی دارد. همراه با اتانول ، n-بوتانول و متانول در گروه حلال های الکلی قرار می گیرد.

ایزو پروپانول ، معمولاً برای تمیز کردن عینک ها ، کنتاکت های الکتریکی ، سر نوارهای صوتی یا تصویری ، دی وی دی و سایر لنزهای دیسک نوری ، حذف خمیر حرارتی از هیت سینک ها روی پردازنده ها و سایر بسته های آی سی استفاده می شود.

صنعت خودروسازی

ایزو پروپانول ، یک عنصر اصلی در افزودنی های سوخت “گاز خشک کن” است. در مقادیر قابل توجهی ، آب در مخازن سوخت مشکل ساز است ، زیرا از بنزین جدا می شود و می تواند در دمای پایین در خطوط تامین یخ بزند. الکل آب را از بنزین خارج نمی کند ، اما الکل آب را در بنزین حل می کند. آب پس از حل شدن ، خطری مشابه آب نامحلول ندارد ، زیرا دیگر در خطوط تامین تجمع نمی یابد. در خود سوخت حل می شود.

ایزو پروپانول ، اغلب در قوطی های آئروسل به عنوان خنک کننده شیشه جلو یا قفل در فروخته می شود.

برای حذف آثار روغن ترمز از سیستم های ترمز هیدرولیک استفاده می شود، به طوری که روغن ترمز (معمولا DOT 3، DOT 4 یا روغن معدنی) لنت های ترمز را آلوده نکرده و باعث ترمز ضعیف نمی شود.

مخلوط ایزوپروپیل الکل و آب نیز معمولاً در مایع شیشه شوی خانگی استفاده می شود.

مراقبت از گوش های سوراخ شده

مطالعات صورت گرفته توسط آکادمی پوست آمریکا (AAD) حاکی از آن است که می توان از این الکل جهت ضدعفونی اطراف سوراخ های گوش استفاده کرد.

البته به این نکته توجه بفرمایید که برخی از متخصصان با این توصیه توصیه می کنند از زدن الکل به زخم ها اجتناب نمایید. زیر استفاده از آن روند بهبودی را کند می کند.

به عنوان پاک کننده و  ضدعفونی کننده وسایل الکترونیکی

الکل ایزوپروپیل به سرعت تبخیر شده و به آسانی می توان جهت از بین بردن عوامل بیماری زا را در تلفن ها ، لپ تاپ ها ، تبلت ها و سایر دستگاه ها به کار گرفته شود.

مقدار کمی از آن را به دستمال اسپری نمایید. سپس از آن جهت تمیز کردن دستگاه الکترونیکی استفاده کنید.

خواص و ویژگی

همان طور که در قسمت ایزوپروپیل الکل چیست ؟ گفته شد. این ترکیب مایعی فرار و بی رنگ با بوی تند ، نفوذپذیر و مانند اتر  است. در صورت قرار گرفتن در معرض دمای بالا غیر قابل احتراق است که ممکن است بخارهای سمی کلرید منتشر کند. نقطه اشتعال 53 درجه فارنهایت می باشد.  سایر ، خواص فیزیکی و شیمیایی ۲-پروپانول به شرح زیر می باشد.

 • *نام آیوپاک :  Propan-2-ol (پروپان-2-ال)
 • *عنوان انگلیسی : Isopropyl alcohol (IPA)
 • *شکل ظاهری : مایعی بی رنگ
 • *فرمول شیمیایی : C3H8O
 • *جرم مولکولی : 60.1 گرم بر مول
 • *چگالی : 0.786 گرم بر سانتی متر مکعب (20 درجه سلسیوس)
 • *انحلال پذیری : محلول در بنزن ، کلروفرم ، اتانول ، اتر ، گلیسیرین و استون
 • *انحلال پذیری : امتزاج در آب
 • *دمای ذوب : 89- درجه سلسیوس (128- درجه فارنهایت ، ۱۸۴ کلوین)
 • *دمای جوش : ۸۲٫۶ درجه سلسیوس (۱۸۰٫۷ درجه فارنهایت ، ۳۵۵٫۸ کلوین)
 • *گشتاور دو قطبی : 1.66 دبای
 • *ضریب شکست : 1.3776
 • *درصد خلوص ایزوپروپیل الکل : 99 % – 70 % -45 %

ساختار مولکولی ایزوپروپیل

سمیتخطرات و عوارض ایزوپروپیل الکل

قرار گرفتن در معرض IPA ، موجب خواب آلودگی ، سردرد ، سرگیجه ، سوزش چشم ، پوست ، سرفه ، خشکی پوست ، افسردگی ، سیستم عصبی ، قرمزی چشم و اختلالات هوشیاری می شود.

 • * مسمومیت ممکن است از طریق نوشیدن یا استنشاق بخارات آن به خصوص در نوزادان رخ دهد.
 • *IPA ، به سرعت توسط دستگاه گوارش جذب می شود. و 15 تا 30 دقیقه پس از مصرف با نیمه عمر حذف 3 تا 7 ساعت به حداکثر غلظت سرم می رسد. از طریق ادرار و نفس از بدن دفع می شود.

دوز کشنده ، ایزوپروپانول 150تا 240 میلی لیتر است.

جهت کاهش خطرات و عوارض احتمالی قرار گیری در معرض ایزوپروپیل ، توصیه می کنیم که msds آن را مطالعه بفرمایید. 

عوارض آشامیدن ایزوپروپیل الکل

IPA ، خوراکی نیست. نوشیدن مقدار اندکی از این ماده ، می تواند موجب مرگ شود. زیرا این ماده به صورت متفاوتی نسبت به سایر الکل های خوراکی در بدن متابولیسم می شود. حتی ممکن است موجب کوری دائم در فرد شود. مقادیر مرگبار آن ۸ اونس در بزرگسالان گزارش شده است.

به طور کلی ، خوردن IPA ، موجب مرگ و کوری دائم می شود.

مسمومیت با ایزوپروپیل الکل

مسمومیت با الکل زمانی که کبد قادر به کنترل الکل در بدن نباشد، اتفاق می افتد. و در صورت بروز مسمومیت علائمی همچون سرگیجه ، گیجی ، درد معده ، حالت تهوع ، استفراغ و کما در فرد ظاهر می شود. در صورت بروز مسمومیت شخص را سریعا ، به بیمارستان منتقل کنید.

نگهداری

IPA، را از عوامل اکسیدکننده، اسیدهای قوی و هالوژن ها دور نگه دارید.

محل ذخیره سازی : این ماده را در مکان های خشک ، خنک و مجهز به دستگاه تهویه هوا نگهداری کنید. ایزوپروپیل الکل در ظروف فولاد ضد زنگ ، آلیاژهای مونل ، فولادهای کربنی ، مس ، نیکل ، برنز و شیشه ، پلی اتیلن ، آلومینیوم و روی بسته بندی می شود.

نگهداری و حمل و نقل ایزوپروپیل الکل

دانلود آنالیز

جهت دریافت فایل PDF آنالیز کلیک کنید.

pdf (1)

علاوه بر PDF ، آنالیز این محصول در جدول زیر آورده شده است.

RESULT SPEC UNIT TEST METHOD PROPERTY
99.99 Min 99.8 Wt% Gas ChrO Purity
3 Max 5 APHA ASTM D1209 Color
0.005 Max 0.05 Wt% ASTM D1364 Water
0.786 0.785~0.787 ℃20/20 ASTM D1298 Sp .Gr
3 Max 10 Wt ppm ASTM D1613 Acidity
40 MIN 30 MIN ASTM D1363 Kmno4 Test
5 Max 15 Wt ppm ASTM D1353 Residue After
Evaporation

تفاوت ایزوپروپیل الکل با اتانول

متانول و پروپانون ، که به عنوان رابینگ الکل مشهور هستند ، و در ضدعفونی کننده ها استفاده می شوند.

 • طبق تحقیقات صورت گرفته ، IPA در ضدعفونی کننده ها موثرتر از اتانول عمل می‌کند.
 • IPA ، سمیت کمتری نسبت به اتانول دارد.
 • ایزوپرپوپیل نیز با سرعت مشابه اتانول تبخیر و مانند روش اتانول سلول های باکتریایی و ویروسی را از بین می برد، اما روی بافت های زنده پوست تاثیر چندانی ندارد. از این رو ، اغلب به عنوان آنتی سپتیک پوست و در بیمارستان‌ها به کار برده می شود.

💡 حتما بخوانید : کاربرد ایزوپروپیل الکل چیست و تفاوت آن با اتانول

ایزوپروپیل الکل ساسول

Questionسوالات متداول و پر تکرار

سوالات خود را از من بپرسید 

مشاوره رایگان 

مشتاقانه آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستیم. پاسخ سوالات خود را از ما بخواهید. در کمترین زمان ممکن پاسخگو خواهم بود.

ایزوپروپیل الکل را از کجا بخریم ؟

IPA مرغوب و عالی را از شرکت ایران کم اکس تهیه کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد محصول IPA با ما در ارتباط باشید.

ایزوپروپیل الکل خوراکی است ؟ | ایزوپروپیل الکل سمی است ؟

روش تشخیص ایزوپروپیل الکل را بیان کنید ؟

IPA ، از روی بو و سرعت تبخیر بالای آن قابل تشخیص می باشد.

ایزوپروپیل الکل در چه مواردی استفاده می شود؟

از الکل مالشی ، جهت تمیز کردن و ضدعفونی کردن سطوح استفاده می کنیم.

تفاوت رابش الکل و ایزوپروپیل الکل را بنویسید ؟

رابش الکل یک ضد عفونی کننده است که حاوی کمتر از 68٪ و بیش از 72٪ الکل ایزوپروپیل نیست. تفاوت بین رابش الکل و اشکال خالصتر الکل ایزوپروپیل در این است که رابش الکل حاوی دناتوره است که محلول را برای مصرف انسان ناخوشایند می کند.

*IPA بر روی پوست

IPA ، به راحتی از طریق پوست جذب می شود ، بنابراین ریختن مقدار زیادی IPA بر روی پوست ممکن است مسمومیت اتفاقی ایجاد کند. مقادیر کمی IPA بر روی پوست خطرناک نیست ، اما تماس مکرر با پوست می تواند باعث خارش ، قرمزی ، سوزش ، خشک شدن و ترک خوردن شود.

*آیا امکان استفاده IPA به جای رابش الکل وجود دارد ؟

الکل ایزوپروپیل کاملاً مشابه رابش الکل نیست. اما ، این ماده جز اصلی و مهم ترکیبات موثر الکلی رابش است.

*آیا می توانم از الکل ایزوپروپیل برای تمیز کردن دست ها استفاده کنیم ؟

تمام آنچه واقعاً نیاز دارید الکل است ، یا ایزوپروپیل (رابیش) یا اتیل (که در آبجو و شراب استفاده می شود).

تا زمانی که محلول حداقل 60٪ الکل باشد ، می توانید آن مایع  را به دستانتان بمالید و بگذارید تا در هوا خشک شوند ، بنابراین به طور موثری آنها را تمیز می کنید.

*ایزوپروپیل الکل 50٪ ضد عفونی کننده مناسبی است؟

مراکز کنترل بیماری (CDC) الکل را با غلظت 50 ٪ – 70 ٪ را ، برای استفاده به عنوان ضد عفونی کننده و ضد میکروبی توصیه می کنند. الکل در این رقت به طور موثر به دیواره سلول باکتری نفوذ می کند ، و سپس پروتئین ها و آنزیم های داخل سلول را از بین می برد (دناتوره می کند).

*ایزوپروپیل الکل به جای اتانول استفاده می شود ؟

IPA ، در غلظتهای 40 تا 60 درصد در برابر ویروس هایی مانند FCV موثر است. با این حال ، اتانول در غلظت های 70٪ – 90٪ در برابر FCV موثرتر است. زمان تماس نشان می دهد که یک الکل در یک دوره مشخص از زمان می تواند بر روی میکروب هدف موثر باشد.

*جایگزین ایزوپروپیل الکل چیست ؟

آب اکسیژنه جایگزین این الکل است. هیدروژن پراکسید یک ترکیب پایدار است که به طور طبیعی در طبیعت و در بدن وجود دارد.

*آیا می توانیم از ودکا به جای الکل ایزوپروپیل استفاده کنیم؟

از آنجایی که IPA سمی است ، باید در سطوح غیر غذایی استفاده شود. رایحه ودکا نسبت به IPA کمتر قابل توجه است و  از این رو ، می توان از آن در محیط آماده سازی غذا استفاده کرد.

*چگونه دستمال مرطوب کلروکس (Clorox) را با الکل درست کنیم؟

نحوه ساخت دستمال مرطوب ضدعفونی کننده با الکل
در ظرف ضد هوای خود الکل مالشی بریزید و فضای کافی را در قسمت بالا ایجاد کنید ، تا پارچه داخل آن قرار بگیرد.
حوله کاغذی یا پارچه را به ظرف اضافه کرده و آن را کاملاً در الکل غوطه ور کنید.
بگذارید دستمال مرطوب حداقل پنج دقیقه قبل از استفاده خیس بخورد.

*ایزوپروپیل الکل 99٪ ، برای پوست بی خطر است؟

خیر ، اگر در مقادیر زیاد در یک منطقه با تهویه نامناسب استفاده شود. استفاده زیاد آن ، می تواند موجب تحریک پوست و چشم شود.

*ایزوپروپیل الکل خالص چیست ؟

IPA خالص بدون افزودنی های رایج مانند دناتورنت ها تولید و پردازش می شود که الکل را برای مصارف انسان نامناسب می کند. الکل ایزوپروپیل خالص با الکل ایزوپروپیل استریل یا درجه USP قابل تعویض نیست ، اما گاها با نام های دیگر مشاهده می شوند، زیرا الکل درجه USP همیشه در حالت خالص است.

قیمت ایزوپروپیل الکل ایرانی

جهت اطلاع از قیمت ها با کارشناسان فروش ما در واحد ، ایران کم اکس در تماس باشید.

درصد خلوص ایزوپروپیل الکل

این الکل با درصد خلوص  : 99 % – 70 % -45 % و … در بازار موجود است.

نام دیگر ایزوپروپیل الکل را بنویسید ؟

ایزوپروپانول ، 2-پروپانول ، دی متیل کاربینول ، پروپیل الکل Isopropanol (incorrect) ، Rubbing alcohol ، sec-Propyl alcohol ، s-Propanol ، iPrOH و  Dimethyl carbinol

ایزوپروپیل الکل سمی است ؟

خیر ، IPA ، جز دسته مواد خوراکی دسته بندی نمی شود. حتی نوشیدن مقدار اندکی از این ماده موجب مسمومیت و در مقادیر بالا موجب مرگ و خونریزی داخلی می شود.

💡 حتما بخوانید  : جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله “ ایزوپروپیل الکل سمی است ؟ را مطالعه بفرمایید.

در حال حاضر قیمت آن چقدر می باشد ؟

از آن جا که ما واردکننده اصلی این ماده کشور هستیم. شما می توانی این ماده را با کمترین قیمت و تاریخ روز 2022 از ما تهیه کنید. جهت اطلاع از قیمت ها تماس بگیرید.

خرید اینترنتی ایزوپروپیل الکل صنعتی

شما می توانید با ایران کم اکس ، به صورت حضوری – تلفنی و آنلاین یا اینترنتی خرید کنید.

قیمت ایزوپروپیل الکل مرک چقدر می باشد ؟

جهت اطلاع از قیمت ها با کارشناسان فروش ما در واحد ، ایران کم اکس در ارتباط باشید.

کاربردهای پزشکی ایزوپروپیل الکل  70% -60 %

 • در الکل پزشکی استفاده می شود.
 • در محلول های پانسمان استفاده می شود.
 • به عنوان ضدعفونی کننده در بیمارستان استفاده می شود.
 • به عنوان بی حس کننده به کار گرفته می شود.
 • در تهیه کیسه های یخ استفاده می شود.
3.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *