بوراکس

بوراکس

بوراکس چیست؟  چه خواصی دارد ؟ و کاربردهای استفاده آن کدامند ؟ بوراکس یک ماده سفید پودری است که به نام‌های سدیم بورات ، سدیم تترابورات یا تترابورات دی سدیم نیز شناخته می‌شود. به طور گسترده ای به عنوان یک پاک کننده خانگی و یک تقویت کننده برای مواد شوینده لباسشویی استفاده می شود. این ماده، ترکیبی از بور، سدیم و اکسیژن است. شما می توانید برای اطلاع از قیمت خرید فروش بوراکس با ارزان ترین قیمت و مناسب ترین کیفیت با ما، ایران کم اکس در ارتباط باشید.

خرید و فروش بوراکس – سدیم تترابورات

خرید سدیم تترابورات، با کیفیت و مرغوب را به ایران کم اکس بسپارید.

قیمت بوراکس در داروخانه

جهت اطلاع از قیمت ها، با شماره های درج شده در زیر تماس بگیرید.

مشخصات فنی محصول

اطلاعات کالا
مشخصات تولید کننده ترکیه
بسته بندیکیسه
واحد اندازه گیریکیلوگرم
وزن25 کیلویی
درصد خلوصبدون آب – 5 آبه – 10 آبه

بوراکس چیست و چه کاربردی دارد ؟

بوراکس با نام‌های سدیم بورات، سدیم تترابورات یا تترابورات دی سدیم نیز شناخته می‌شود، به صورت ماده ای سفید و پودری در محیط ظاهر می شود. این ماده، کاربرد فراوانی در پاک کننده های خانگی دارد.

سایر اسامی بوراکس

 • Borax
 • Borax (B4Na2O7.10H2O)
 • Borax decahydrate
 • SODIUM BORATE, DECAHYDRATE

کاربرد بوراکس

 • به عنوان قطره بوراکس
 • واکنش
 • در مصارف خانگی
 • بافر
 • پودر بوراکس برای ساخت اسلایم به کار برده می شود.

کاربرد بوراکس

واکنش ها

بوراکس، به راحتی به اسید بوریک و سایر بورات ها تبدیل می شود که کاربردهای زیادی دارند. واکنش آن با اسید کلریدریک برای تشکیل اسید بوریک به صورت زیر است:

Na2B4O7·10H2O + 2 HCl → 4 H3BO3 + 2 NaCl + 5H2O
“دکاهیدرات” به اندازه کافی پایدار است تا به عنوان استاندارد اولیه برای تیترومتری اسید باز استفاده شود.

در مصارف خانگی

تترابورات سدیم، در انواع لباس‌های خانگی و محصولات تمیزکننده از جمله تقویت‌کننده لباسشویی 20 Mule Team Borax، صابون پودری بوراکسو، و برخی فرمول‌های سفیدکننده دندان استفاده می شود.

بافر pH

یون‌های بورات (که معمولاً به‌عنوان اسید بوریک عرضه می‌شوند) در آزمایشگاه‌های بیوشیمیایی و شیمیایی برای ساخت بافرها استفاده می‌شوند. برای الکتروفورز ژل پلی آکریل آمید DNA و RNA، مانند بافر TBE (تریس هیدروکسی متیل آمینو متونیوم بافر بورات) یا بافر جدیدتر SB یا بافر BBS (سالین بافر بورات) در روش های پوشش به کار برده می شوند. بافرهای بورات (معمولاً در pH 8) نیز به عنوان محلول تعادل ترجیحی در واکنش‌های پیوند عرضی مبتنی بر دی متیل پیملیمیدات (DMP) استفاده می‌شوند.

فلاکس

مخلوطی از تترابورات سدیم و کلرید آمونیوم به عنوان شار هنگام جوشکاری آهن و فولاد استفاده می شود. نقطه ذوب اکسید آهن (مقیاس) ناخواسته را کاهش می دهد و به آن اجازه می دهد که خارج شود. تترابورات سدیم هنگام لحیم کاری فلزات جواهراتی مانند طلا یا نقره مخلوط با آب به عنوان شار استفاده می شود، جایی که به لحیم مذاب اجازه می دهد فلز را خیس کند و به طور یکنواخت در محل اتصال جریان یابد. تترابورات سدیم ، اغلب به عنوان یک شار برای جوشکاری فورج استفاده می شود.

شارها و اتمسفرهای محافظ

بوراکس از دیرباز به عنوان شار لحیم کاری برای آلیاژهای آهنی استفاده می شده است. بوراکس و اسید بوریک توسط فلزات شیمیایی فعال مانند کروم احیا می شوند و بوریدهای با ذوب کم را تشکیل می دهند. در عین حال، آنها قدرت حل کردن فیلم های اکسید غیر نسوز را در دمای لحیم کاری دارند. افزودن فلوریدها و فلوئوروبورات ها به مخلوط بوراکس-اسید بوریک، نقطه ذوب را تا حدی کاهش می دهد که شار بتواند با لحیم های نقره استفاده شود و فعالیت در برابر لایه های نسوز را افزایش می دهد. برای آلومینیوم، منیزیم، تیتانیوم و زیرکونیوم موثرترین شارها مخلوطی از کلریدها و فلوریدها هستند. بقایای شار بوراکس پس از لحیم کاری اغلب شبیه شیشه هستند و فقط با شوک حرارتی (کوئنچ) یا عمل ساینده یا شیمیایی قابل حذف هستند. بقایای شار کلرید-فلوراید محلول در آب هستند و برای جلوگیری از خوردگی بعدی باید حذف شوند.

مضرات و خطرات بوراکس

این ترکیب در دسته ترکیبات سبز و ایمن قرار دارد. ماده اصلی این ترکیب سدیم تترابورات است و به طور طبیعی نیز موجود است. اما به طور کلی هر ماده شیمیایی خطرات و عوارض خاص خود را دارد. به عنوان مثال در برخی افراد می تواند آلرژی زا باشد. همچنین در صورت تماس با چشم یا پوست می تواند تحریک کننده باشد و منجر به قرمزی و سوزش شود.

عوارض چشمی

قرار گرفتن در معرض چشمی موضعی

گرد و غبار اسید بوریک به عنوان یک محرک چشمی در تماس های صنعتی گزارش شده است، اگرچه به طور کلی برای چشم غیر سمی در نظر گرفته می شود. در غلظت‌های پایین، از گذشته به عنوان شستشوی چشم استفاده می‌شده است. در یک جمع‌آوری داده‌های خصوصی، پایگاه‌داده سیستم نظارت بر قرار گرفتن در معرض سموم مراکز کنترل سموم آمریکا، شیوع کم آسیب چشمی را بین سال‌های 2001 تا 2005 ثبت شده است.

فروش بوراکس عمده

مواد شیمیایی صنعتی درجه یک و اصل در شرکت ایران کم اکس بفروش می رسد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران ما در تماس باشید.

سخن آخر

اصطلاح بوراکس چیست ؟ اصطلاح بو راکس اغلب برای تعدادی از مواد معدنی یا ترکیبات شیمیایی نزدیک به هم که در محتوای آب کریستالی آنها متفاوت است استفاده می شود:

 • سدیم تترابورات بی آب، Na2B4O7
 • سدیم تتربورات پنتا هیدرات، Na2B4O7·5H2O
 • سدیم تترابورات دکاهیدرات، Na2B4O7·10H2O یا معادل آن اکتاهیدرات، Na2B4O5(OH)4·8H2O

پرسش-پاسخ

مشتاقانه آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستیم. پاسخ سوالات خود را از ما بخواهید. در کمترین زمان ممکن پاسخگو خواهم بود.

بوراکس را از کجا بخریم ؟

شما می توانید مواد شیمیایی با کیفیت و با قیمت مناسب را از ایران کم اکس تهیه نمایید. خرید و فروش بوراکس را به ما بسپارید.

در حال حاضر قیمت عمده بوراکس چقدر می باشد ؟

جهت اطلاع از خرید و قیمت ها، با شرکت ایران کم اکس در تماس باشید.

بورات چیست ؟

بورات ها (بوراکس، اسید بوریک، دی سدیم اکتابورات تترا هیدرات (DOT)، بورات سدیم) بیوسیدهای معدنی مبتنی بر بور هستند که عموماً به عنوان مخلوطی از بوراکس و اسید بوریک فرموله می شوند. بورات ها سمیت بسیار کمی برای پستانداران و طیف وسیعی از فعالیت در برابر قارچ ها و حشرات پوسیده دارند و ارزان هستند و به راحتی در آب حل می شوند. با این حال، حلالیت در آب، کاربردها را محدود به مواردی می کند که در معرض حداقل یا بدون شسته شدن قرار دارند.

 

امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *