فوم پلی یورتان

فوم پلی اورتان

پلی یورتان به دلیل مقاومت بالا در برابر حرارت و سایش به عنوان یک پلیمر با کارایی بالا مورد توجه قرار گرفته است. این محصول، دسته ای از مواد شیمیایی است، که از ترکیب دو ماده ی شیمیایی اصلی پلیول و ایزوسیانات سنتز می شود. فوم پلی اورتان، نخستین بار توسط بار اورتو بایر در سال 1937 کشف شده است. و بعد از آن پلی یورتان با داشتن خواص ویژه پیشرفت بسیار‌ زیادی را در انواع صنایع جهان داشتند. PU ها به سه دسته فوم نرم، نیمه نرم و سخت طبقه بندی می شوند. در ادامه به توضیح بیشتر این محصول ، کاربردها و خواص آن می پردازیم.

پلی اورتان (پلی یورتان)

پلی اورتان (PU)، یکی از مهمترین دسته پلیمرهای گرمانرم است. که در حال حاضر به عنوان یک عایق مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده ی شیمیایی، را می ­توان از پلیمریزاسیون ایزوسیانات ­ها و  پلیول­ ها (که هر دو مایع هستند) با سایر مواد افزودنی تولید کرد. از واکنش این دو ماه با هم فوم تشکیل می شود و با گذشت زمان فوم به حالت جامد تبدیل می شود. این فوم تولیدی نوعی عایق دائمی است. که با زمان زمان شکل و خواص خود را حفظ می کند. فوم عایق، دسته ای از فوم سرد است که دارای قابلیت انعطاف پذیری بالا است.

تولید فوم پلی اورتان

فوم های پلی اورتان که اغلب به آن فوم اورتان گفته می شود. از واکنش ایزوسیانات با پلیول در حضور ماده دمنده، سورفاکتانت و کاتالیزور تهیه می شود. این عمل بدون گرم کردن سیستم خارجی فوم صورت می گیرد. تهیه فوم­ های اورتان وقوع همزمان دو واکنش، یعنی تشکیل پلی اورتان و تولید گاز در حضور کاتالیزور و سورفاکتانت است، که در مقیاس های بزرگ جهت تولید پلی یورتان از مواد اولیه فوم پلی اورتان، مانند تولوئن دی ایزوسیانات (TDI) و متیلن دی فنیل دی ایزوسیانات (MDI) استفاده می ­شود. علاوه بر TDI ،MDI و پلیول ها، تعدادی از مواد شیمیایی دیگر در تولید تجاری محصولات پلی اورتان استفاده می­ کنند. همچنین، مواد افزودنی مانند کاتالیزور، سورفاکتانت، رنگدانه ها، و غیره معمولا در مقادیر کم به واکنش افزوده می شوند.

روش های مختلفی برای تولید فوم وجود دارد. که ما در زیر به توضیح رایج ترین روش آن می پردازیم.

روش آزاد سازی فوم

روش آزاد سازی فوم : این یکی از پرکاربردترین روش های تولید فوم در مقیاس کوچک است.

در این روش پلیول ها با مقدار مورد نیاز سورفکتانت و عوامل دمنده در یک غالب پلاستیکی یکبار مصرف مخلوط می شود. سپس در این روش، اجازه داده می شود تا گاز خارج شود. این روش بیشتر برای تولید فوم های پلی اورتان مورد استفاده قرار می گیرد.

و در نهایت توصیه می کنیم جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش ساخت فوم پلی اورتان این مقاله را مطالعه بفرمائید.

انواع فوم پلی اورتان

فوم پلی اورتان (PU)، نیمی از فوم های پلیمری تولیدی را تشکیل می دهند. که در اصل به دو صورت نرم و سخت در بازار وجود دارند. نوع و درجه پلیمریزاسیون باعث تفاوت در محصول و خاصیت نرمی و سفتی آن می ­شود. فوم های PU شامل موارد زیر هستند.

  • پلی اورتان سخت (فوم سخت)
  • پلی اورتان نرم (فوم نرم)
  • پلی اورتان نیمه سخت

فوم های پلی اورتان همچنین به عنوان سلول باز یا سلول بسته طبقه بندی می شوند.

فوم پلی اورتان
فوم پلی اورتان

پلی اورتان نرم(فوم نرم)

این نوع از فوم ها به دو دسته ی فوم های پلی اتر و فوم های پلی استر طبقه بندی می شوند. و به دلیل نرمی و ساختاری با سلول باز، قابلیت انعطاف پذیری بالا در تولید انواع تشک و مبلمان مورد استفاده قرار می گیرند. این در صورتی است این نوع از فوم ها در معرض اشعه ماورا بنفش رنگ خود را از دست می دهند. و مقاومت پایینی در برابر اسیدها و بازهای قوی دارند.

فوم پلی یورتان نرم
فوم نرم

خواص مطلوب فوم پلی یورتان

خصوصیات ویژه فوم PU به انتخاب مواد اولیه، تراکم و همچنین روش پردازش آن بستگی دارد. درواقع بزرگترین مزیت ارائه شده توسط پلی اورتان ها، قابلیت تطبیق پذیری آن ها می باشد. که در خواص نهایی محصول، سهولت تولید و کاربرد آن ها تاثیرگذار است. سایرخواص مطلوب فوم PU شامل موارد زیر است.

  • چگالی کم
  • هدایت حرارتی کم
  • نفوذپذیری کم رطوبت
  • پایداری و مقاومت بالای فوم ­های پلی اورتان

خواص ارائه شده در بالا، موجب استفاده این محصولات در ساخت و ساز می شود. کاربرد محصول PU به دلیل عملکرد عالیش از مصارف خانگی تا بخش حمل و نقل گسترش یافته است. 

کاربرد پلی اورتان

ماده PU به شکل های مختلف از جمله فوم­ های نرم، فوم­ های سخت و فوم نیمه سخت الاستومرها، ترموپلاستیک الاستومرها، رزین ، رنگ ، پوشش ، چسب ، عایق پانل ، انواع جلادهنده و… در دنیا کاربرد دارد.

خرید و فروش مواد اولیه پلی یورتان

شرکت ایران کم اکس به صورت تخصصی، پلیول و ایزوسیانات pm200 را از تمامی برندهای مطرح جهانی تهیه کرده است و توانایی عرضه و پشتیبانی آن را به سراسر ایران دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مواد اولیه فوم پلی اورتان با همکاران ما در واحد فروش در تماس باشید.

شماره تماس دفتر : 02176872465

شماره تماس موبایل و واتس آپ : ۰۹۱۹۸۰۲۴۴۳۲ – ۰۹۹۱۲۳۱۷۶۶۹

قیمت مواد اولیه پلی اورتان

ایران کم اکس قیمت مواد اولیه پلی یورتان را با توجه به کیفیت تضمینی این محصولات به صورت توافقی انجام می دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت مواد اولیه پلی اورتان با همکاران ما ، در واحد فروش ایران کم اکس در تماس باشید.

واتس آپ : ۰۹۱۹۸۰۲۴۴۳۲ – ۰۹۹۱۲۳۱۷۶۶۹

امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.