پرکلرواتیلن

پرکلرواتیلن
ساختار مولکولی پرکلرواتیلن

پرکلرواتیلن چیست ؟ و کاربردهای آن کدامند ؟ پرکلرو اتیلن در خشک شویی ؟ خطرات و عوارض ناشی از آن ؟ ویژگی و خواص آن چیست ؟ قیمت آن ؟ جایگزین آن ؟ نحوه خرید و فروش آن ؟

زمان پاسخگوییزمان پاسخگویی : 9-17

 

 

مواد آزمایشگاهیمعرفی آن : پرکلرواتیلن (به انگلیسی : Perchloroethene) ، یک ماده شیمیایی مصنوعی است که کاربرد زیادی در خشک شویی ها جهت تمیز کردن پارچه ها و عملیات چربی زدایی فلزات دارد. این ماده ، به عنوان ماده اولیه در ساخت مواد شیمیایی و محصولات مصرفی به کار برده می شود. . برای کسب اطلاعات بیشتر همراه ایران کم اکس باشید.

 

خرید پرکلرواتیلن خشک شویی – حلال پرکلرو اتیلن

خرید مواد اولیه شیمیایی صنعتی خود را به مجموعه ایران کم اکس بسپارید. جهت اطلاع از قیمت ، خرید و فروش پرکلرواتیلن خشک شویی تماس حاصل بفرمایید.

پرکلرواتیلن

فروش عمده پرکلرواتیلن – پرکلرواتیلن فرانسوی –

Perchloroethylene

اگر برای صنعت خود نیازمندپر کلرو اتیلن سلوی فرانسه هستید ، ما پرکلرواتیلن صنعتی را با بهترین کیفیت و قیمت را در اختیار شما قرار می دهیم.

قیمت پرکلرو اتیلن خشک شویی

قیمت : جهت اطلاع از قیمت تتراکلرواتیلن (PCE) با ما ، شرکت ایران کم اکس در تماس باشید.

whatsapp-icon واتساپ :  ۰۹۱۹۸۰۲۴۴۳۲

telموبایل  :   ۰۹۹۱۲۳۱۷۶۶۹

tell شماره تماس دفتر : ۰۲۱۷۶۸۷۲۴۶۵

 

آنالیز

دانلود آنالیز

جهت دریافت pdf آنالیز کلیک کنید.

pdf (1)

جدول آنالیز پرکدر زیر آورده شده است.

Result Technical specification Description
Conform Color less, clear and no suspension liquid, no mechanical impurities Appearance
10 15 > , (Chroma (pt-co
1.626 1.620-1.628 [email protected] 20 ℃ , g/cm3
99.3 99.9 < , %Purity
0.002 0.005 >, % Moisture
8.5 7.5-9 PH
0.0006 0.003 > , % Alkalinity as NaOH
0.18 0.50 > , Stability (Copper corrosion less) mg /cm2
0.0001 0.005 > , % Residue after evaporation
NO NO Chlorides
NO 10.0000 >, Stabilizer ppm
NO 10.0000 > APHA color
NO 15PPM > Bounded oxygen , bounded nitrogen ppm

پرکلرو اتیلن چیست؟

پرکلرواتیلن (با مخفف : PCE) ، که با عنوان “مایع خشک شویی” شناخته شده است. یک حلال پایه کلریدی با فرمول شیمیایی C2Cl4 است. این ترکیب، مایعی بی رنگ ، شفاف و غیر قابل اشتعال است ، که از دهه 1930 تاکنون ، به طور گسترده به عنوان پاک کننده پارچه استفاده می شود.

کاربرد های آن کدامند ؟

پرک از گذشته تا تاکنون کاربرد گسترده ای در صنعت داشته است. برخی از کاربردهای پرکلرواتیلن به طور خلاصه در زیر آورده شده است.

 • *به عنوان پاک کننده (در خشک شویی ها به منظور از بین بردن لکه مورد استفاده قرار می گیرد)
 • *PCE ، در صنعت خشک شویی به عنوان یک حلال غیر آبی که پارچه در آن غوطه ور است ، مورد استفاده قرار می گیرد.
 • *به عنوان پاک کننده فرش
 • *به عنوان چربی زدا (جهت از بین بردن چربی در قطعات فلزی)
 • *در تولید انرژی الکتریکی با سوخت فسیلی
 • *صنعت نساجی
 • * در پالایشگاه نفت
 • *تولید پلاستیک (ساخت مواد پلاستیکی و رزین ، الیاف و الیاف مصنوعی)
 • *ساخت رنگ و پوشش
 • *تهیه و تولید چسب به کار گرفته می شود.
 • *محصولات بهداشتی (صابون و سایر مواد شوینده)
 • *تولید محصولات فوم (به جز پلی استایرن)
 • * در پوشش فلزی و حکاکی (به جز جواهرات و ظروف نقره ای)
 • *در آبکاری
 • *در تهیه و ساخت تجهیزات جوش و لحیم کاری
 • *ساخت محصولات کربن و گرافیت
 • *ساخت هواپیما
 • *ساخت و تعمیر کشتی
 • *مصارف آزمایشگاهی

کاربرد پرکلرواتیلن

خشک شویی و استفاده از پرکلرواتیلن

در تمیز کردن خشک برای تمیز کردن پارچه ها از حلال های غیر آبی استفاده می شود. اولین عملیات نظافت خشک در ایالات متحده (ایالات متحده) به دهه 1800 برمی گردد که مردم پارچه ها را در وان های باز با حلال هایی مانند بنزین ، نفت سفید ، بنزن ، سقز و نفت شستشو داده و سپس آویزان کردند تا خشک شوند. در دهه 1900 ، ایالات متحده شروع به استفاده از ماشین آلات تخصصی برای فرآیند خشک شویی کرد. با این حال ، استفاده از حلالهای نفتی بسیار قابل اشتعال باعث آتش سوزی و انفجارهای زیادی شد و نیاز به یافتن جایگزین ایمن تری را مشخص کرد. صنعت خشکشویی ابتدا حلال Stoddard (قابل اشتعال کمتر از بنزین) و سپس چندین حلال هالوژنه غیرقابل اشتعال مانند تتراکلرید کربن ، تری کلرواتیلن (TCE) ، تری کلرو تری فلوئورتان و پرکلرواتیلن (PERC) را معرفی کرد. از دهه 1940 ، PERC – که به عنوان تتراکلرواتیلن یا PCE نیز شناخته می شود – رایج ترین حلال تمیز کننده خشک شد و همچنان حلال اصلی مورد استفاده در خشک کردن پارچه ها در ایالات متحده و اتحادیه اروپا است.

برای مطابقت با مقررات زیست محیطی ، ماشین های خشک شویی طی چندین “نسل” تکامل یافته اند تا انتشار PERC را به حداقل برسانند. ماشین های نسل اول “ماشین های انتقال” بودند که پارچه های تمیز شده به صورت دستی از ماشین لباسشویی به خشک کن منتقل می شدند. از آن زمان ، کنترلهای مختلف پیشگیری از آلودگی در نسلهای بعدی انجام شده است ، که در آخرین ماشینهای نسل پنجم ، که دارای حلقه بسته و مجهز به کندانسورهای یخچالی ، جاذبهای کربن ، فنهای القایی و دستگاههای قفل کننده حسگر هستند ، به اوج خود رسید. با معرفی نسل های جدیدتر ماشین ها ، مقدار PERC مورد استفاده از 300 به 500 گرم در PERC/کیلوگرم پارچه (نسل اول) به <10 گرم-PERC/کیلوگرم لباس تمیز شده (نسل 5) کاهش یافت. در بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا ، ماشین های شستشوی خشک بیش از 15 سال معمولاً ممنوع است – فقط ماشین های نسل 5 مجاز هستند. با این حال ، اگر بهترین شیوه ها (به عنوان مثال ، خانه داری خوب ، عملکرد بهینه ماشین آلات و بازیافت) اجرا شود و الزامات انتشار اتحادیه اروپا را برآورده کند ، از ماشین آلات نسل 4 استفاده می شود. استانداردهای ملی انتشار گازهای آلاینده های هوا خطرناک (NESHAPS) EPA ایالات متحده تصریح می کند که ماشین آلات نسل 2 باید به نسل 4 ارتقاء یابد و ماشین های نسل 3 باید به تجهیزات نسل چهارم ارتقا یا ارتقاء یابند. فقط ماشین های نسل چهارم و بعدتر قابل فروش ، اجاره یا نصب هستند.

از سال 2017 در ایالات متحده ، 20،600 پوند خشکشویی وجود دارد و این صنعت تقریبا 160،000 کارگر دارد و 80 ~ آنها به عنوان اقلیت نژادی یا قومی شناخته می شوند. اکثر مالکان از تبار کره ای هستند. در سراسر کشور ، 60 تا 65 درصد از پاک کننده های خشک از PERC به عنوان حلال اصلی خود استفاده می کنند و بیشتر بقیه از هیدروکربن با نقطه اشتعال بالا استفاده می کنند. حلالهای دیگر که در حال حاضر در ایالات متحده استفاده می شوند عبارتند از : بوتیل ، سیلوکسان ، دی اکسید کربن مایع ، اترهای گلیکول و آب (تمیز کردن مرطوب حرفه ای). در اروپا ، 60-90 of از مغازه های خشکشویی بسته به کشور از PERC استفاده می کنند.

پرکلرواتیلن در خشکشویی

خواص

تتراکلرواتیلن ، با نام های صنعتی همچون پرکلرواتیلن ،  پرکلرو اتیلن ، PCE ، پرک ، تتراکلرو اتیلن ، پرکلن ، اتیلن تترا کلراید و پرکلر شناخته شده است. در دمای اتاق قابل اشتعال و دارای بویی تند و شیرین است. که به راحتی در هوا تبخیر شده و وارد منابع زیر زمینی می شود. در زیر برخی از خواص و ویژگی های شیمیایی و فیزیکی پرک آورده شده است.

 • *عنوان محصول : پرکلرواتیلن
 • *عنوان انگلیسی : Perchloroethene (PCE)
 • *فرمول شیمیایی تتراکلرواتیلن به صورت C2Cl4 می باشد.
 • *در آب نامحلول است.
 • *جرم مولی آن 165.83 گرم بر مول است.
 • *چگالی آن 1.62 گرم بر سانتی متر مکعب اندازه گیری شده است.
 • *دمای ذوب و جوش آن به ترتیب 19 – و 121.1 درجه سلسیوس گزارش شده است.
 •  *شکل ظاهری : این ترکیب به شکل مایعی بی رنگ ، فرار ، غیرقابل اشتعال و با بوی اتری ظاهر می شود.
 • *فرار

 

پرکلرواتیلن

3پرکلرواتیلن

پرکلرواتیلن 2

تولید

تتراکلر اتیلن برای اولین بار در سال 1821 توسط مایکل فارادی با استفاده از تجزیه حرارتی هگزاکلرواتان تهیه شده است. در سال های متمادی ، مهمترین فرآیند تولید تتراکلرو اتیلن از استیلن از طریق تری کلرواتیلن بوده است ، اما به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه استیلن در دهه 1970 ، فرآیندهای جدیدتر شامل کلراسیون مستقیم یا اکسی کلراسیون هیدروکربن های دیگر انجام شد.

تولید پرکلرواتیلن در ایران

تاکنون هیچ منبعی تولید این ماده خشک شویی را در ایران گزارش نکرده است.

تولید پرکلرواتیلن در ایران

 

از عوارض پرکلرواتیلن چه می دانید ؟

تتراکلراتیلن ، به طور گسترده در خشک شویی ها و به عنوان چربی زدا از سطوح فلزی به کار برده می شود. این ماده در دسترس همگان قرار دارد. و تقریبا می توان گفت بیشتر افراد به طور مستقیم با آن سرو کار دارند. بنابراین لازم و ضروری است که با خطرات آن آشنا شویم.

قرار گیری کوتاه مدت در معرض PCE موجب اختلال در عملکرد دستگاه تنفسی ، اثرات عصبی ، کبد و کلیه می شود. علاوه بر این ، تتراکلرو اتیلن موجب بیهوشی ، سردرد ، سرگیجه و خواب آلودگی می شود. این در صورتی است که استنشاق طولانی مدت تترا کلرو اتیلن عوارضی همچون اختلال در رفتارهای حرکتی و شناختی را به دنبال دارد.

به طور کلی ، عوارض قرار گیری در معرض تتراکلرواتیلن شامل موارد زیر است.

 • * در سیستم ایمنی بدن اختلال ایجاد می کند.
 • *دستگاه تنفس فوقانی و چشم را تحریک می کند.
 • *در خون سازی ، رشد و تولید مثل مشکل ایجاد می کند.
 • *اثر نامطلوبی بر کلیه و کبد دارد.
 • *بر روی سیستم عصبی تاثیرگذار است.

پرکلرواتیلن سمی است

msds پرکلرو اتیلن

اقدامات ایمنی نوشته شده در برگه ایمنی پر کلرو اتیلن شامل موارد زیر می باشد.

اطلاعات کلی 

اگر احساس می کنید توسط این محصول مسموم شده اید ، سوخته اید یا تحریک شده اید ، باید با مرکز اطلاعات سموم تماس بگیرید.

استنشاق : بطور معمول اقدامات لازم برای کمک های اولیه لازم نیست. با این حال ، اگر استنشاق اتفاق افتاده است و تحریک ایجاد شده است ، شخص را به بیرون منتقل کنید ، مراقب آن باشید تا بهبود یابد. اگر تحریک بیش از 30 دقیقه دردناک شد یا ادامه یافت ، به دنبال مشاوره پزشکی باشید.

تماس با پوست : پوست را به آرامی و کاملاً با آب بشویید (در صورت لزوم از صابون استفاده نکنید) این عمل به مدت 5 دقیقه یا تا زمانی که مواد شیمیایی از بین برود ، ادامه دهید.

تماس چشمی : هیچ عارضه ای انتظار نمی رود. در صورت تحریک ، چشم (های) آلوده را با ولرم شستشو دهید.

بلع : در صورت نوشیدن اتفاقی آن ، فرد را وادار به استفراغ نکنید. دهان را کاملاً با آب بشویید و با مرکز اطلاع رسانی Poisons تماس بگیرید یا بلافاصله با پزشک تماس بگیرید.

دانلود ام اس دی اس

pdf (1)

Questionسوالات متداول و پرتکرار

سوالات خود را از من بپرسید 

مشاوره رایگان 

مشتاقانه آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستیم. پاسخ سوالات خود را از ما بخواهید. در کمترین زمان ممکن پاسخگو خواهم بود.

پرکلرواتیلن اشتعال زا است ؟

تتراکلر اتیلن یک هیدروکربن کلر دار بی رنگ ، فرار ، غیر قابل اشتعال ، مایع و دارای بوی اتر مانند است که در صورت قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا شعله های آتش ممکن است بخارات سمی فسژن منتشر کند.

پرکلرواتیلن سرطان زا است ؟

پیش بینی می شود ، که تتراکلرواتیلن ، یک ماده شیمیایی سرطان زا انسانی باشد. و ممکن است با افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست ، روده بزرگ ، ریه ، مری و مجاری ادراری و همچنین لنفوسارکوم و سرطان خون در ارتباط باشد.

قیمت پرکلرواتیلن خشکشویی

قیمت محصولات ارائه شده در مجموعه ایران کم اکس زیر قیمت بازار است. جهت اطلاع از قیمت تتراکلرواتیلن خشکشویی و به روز این محصول با همکاران ما در ارتباط باشید.

حتما بخوانید : درباره پرکلرواتیلن در خشک شویی بیشتر بدانید.

تتراکلرواتیلن

پرکلوراتیلن در چه مصارفی استفاده می شود ؟

 1. *در فرمولاسیون آئروسل
 2. *در صنعت خودرو به ویژه برای تمیز کردن ترمز
 3. *به عنوان لکه پاکن
 4. *در روان کننده های سیلیکون
 5. * به عنوان یک مایع عایق در برخی از ترانسفورماتورهای الکتریکی
 6. *به عنوان جایگزینی برای بی فنیل های پلی کلر (PCB)

آیا پرک (perc) در خشک شویی استفاده می شود ؟ (اخیرا)

علیرغم توانایی تخریبی مستند PERC ، این ماده هنوز به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد. تخمین زده می شود که 70 درصد خشکشویی ها هنوز دستگاه PERC داشته باشند.

آیا Perc خطرناک است؟

perc در درجه اول از طریق استنشاق بخارات آن ، وارد بدن می شود و به طور بالقوه خطرات سلامتی زیر را ایجاد می کند : سرگیجه ، خواب آلودگی و از دست دادن هماهنگی و از دست دادن خفیف حافظه

چرا PERC نامناسب و خطرناک است ؟

خطر اصلی سلامتی با perc از طریق پوشیدن لباسهایی که با آن تمیز شده است ، نیست ، بلکه قرار گرفتن در معرض هوا یا خاک است. براساس EPA ، اثرات قرار گرفتن کوتاه مدت در معرض پرک (تنفس در مقادیر زیاد در یک بازه زمانی کوتاه) شامل سرگیجه ، سردرد و از دست دادن هوشیاری است.

آیا پرکلرو اتیلن باعث سرطان می شود؟

ATSDR اظهار می کند که قرار گرفتن در معرض پرک ممکن است موجب سرطان مثانه ، مولتیپل میلوما یا لنفوم غیر هوچکین در برخی از افراد شود ، اما همچنین اظهار دارد که شواهد بسیار قوی نیستند.

پرکلرو اتیلن دارای چه بوی است ؟

PCE دارای بوی تیز ، شیرین و مانند اتر است که در غلظت های کمتر از 1 ppm قابل تشخیص است.

آیا پرکلرو اتیلن ممنوع است؟

EPA ایالات متحده مقرر کرده است که همه ماشین آلات PERC تا 21 دسامبر سال 2020 از ساختمانهای مسکونی برداشته شوند و با فناوری غیر PERC جایگزین شوند.

قیمت پرکلرو اتیلن خشک شویی را از کجا بپرسم ؟

فیمت به روز پرک را از کارشناسان فروش ما در واحد ایران کم اکس جویا شوید.

پرکلرو اتیلن از آب سنگین تر است؟

PERC از آب سنگین تر است.

در شرایط عادی : پرک ، 60٪ از آب سنگین تر است. در حالی که آب زیرزمینی روی آن شناور است به پایین فرو می رود. و در آنجا ته نشین شده و برای مدت طولانی حل می شود ، که می تواند باعث آلودگی طولانی مدت آبهای زیرزمینی شود.

چگونه PCE وارد آبهای زیرزمینی می شود؟

به دلیل عملکرد نامناسب و دفع ، حلال هایی مانند PCE و تری کلرواتیلن (TCE) از طریق تبخیر ، نشت و دفع نامناسب وارد محیط می شوند.

نحوه نگهداری و ذخیره سازی پرکلرو اتیلن چیست ؟

تتراکلرواتیلن ، باید دور از نور مستقیم خورشید در یك ناحیه خشك ، خنك و دارای تهویه مناسب و دور از مواد ناسازگار نگهداری شود.

دما نگهداری این ماده نباید بیش از 35 درجه سانتیگراد (95 درجه فارنهایت) باشد.

آیا پرکلرواتیلن برای محیط زیست مضر است؟

خطرات زیست محیطی

PCE می تواند به سرعت از طریق خاک شنی شسته شود. و بنابراین ممکن است به آبهای زیرزمینی برسد. گزارش شده است که PCE ماده شیمیایی است که به طور گسترده در آلودگی آب های زیرزمینی در سایت های Superfund یافت می شود. هنگامی که PCE در آب آزاد می شود ، ضرر اصلی آن ناشی از تبخیر است.

آیا پرکلرو اتیلن زیست تخریب پذیر است؟

تتراکلرو اتیلن (PCE) تنها مشتق کلر اتیلن است که در برابر تجزیه بیولوژیکی هوازی مقاومت می کند.

آیا پرکلرو اتیلن قابل اشتعال است؟

این محصول یک مایع غیر قابل اشتعال است ، فاقد نقطه اشتعال قابل اندازه گیری یا محدودیت قابل اشتعال در هوا است.

PCE مخفف چیست ؟

پرکلرواتیلن

فروش عمده پرکلرواتیلن

جهت تهیه عمده این ماده با ما ، در ایران کم اکس در ارتباط باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *