پرکلرواتیلن (PCE) | تتراکلرواتیلن | خشکشویی

پرکلرواتیلن
ساختار مولکولی پرکلرواتیلن

پرکلرواتیلن چیست ؟ و کاربردهای آن کدامند ؟ پرکلرو اتیلن در خشک شویی ؟ خطرات و عوارض ناشی از آن ؟ ویژگی و خواص آن چیست ؟ قیمت پرکلرواتیلن ؟ جایگزین آن ؟ نحوه خرید پرکلرواتیلن سلوی فرانسه و فروش پرکلرواتیلن پتروکم چین ؟ و … اکنون بیایید این مقاله رو با هم آغاز کنیم.

پرکلرواتیلن (به انگلیسی : Perchloroethene) یا همان تتراکلرواتیلن، یک ماده شیمیایی مصنوعی است که کاربرد زیادی در خشک شویی ها جهت تمیز کردن پارچه ها و عملیات چربی زدایی فلزات دارد. این ماده، به عنوان ماده اولیه در ساخت مواد شیمیایی و محصولات مصرفی به کار برده می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر همراه ایران کم اکس به عنوان بزرگترین عرضه کننده محصولات شیمیایی باشید.


فهرست مطالب

 1. پرکلرو اتیلن چیست؟
 2. خواص و ویژگی های آن
 3. آنالیز
 4. کاربردهای آن کدامند ؟
 5. نحوه تولید
 6. عوارض و خطرات
 7. msds پرکلرواتیلن
 8. قیمت خرید و فروش پرکلرواتیلن خشک شویی – حلال پرکلرواتیلن – Perchloroethene
 9. سخن آخر
 10. سوالات متداول و پرتکرار

1. پرکلرو اتیلن چیست؟

پرکلرواتیلن (با مخفف : PCE)، که با عنوان “مایع خشک شویی” شناخته شده است. یک حلال پایه کلریدی با فرمول شیمیایی C2Cl4 یا Cl2C = CCl2 است. این ترکیب، مایعی بی رنگ، شفاف و غیر قابل اشتعال است، که از دهه 1930 تاکنون، به طور گسترده به عنوان پاک کننده پارچه استفاده می شود.

 

پرکلرواتیلن

1-1.پرکلرواتیلن سلوی فرانسه (پرکلرواتیلن فرانسوی)

تتراکلراتیلن (Cl2C=CCl2) مایعی بی رنگ با بوی ملایم و شبیه کلروفرم است. قرار گرفتن در معرض تتراکلراتیلن ممکن است باعث تحریک چشم، پوست، بینی، گلو و سیستم تنفسی شود. همچنین ممکن است باعث آسیب کبدی شود و یک سرطان‌زای شغلی بالقوه است. کارگران ممکن است از قرار گرفتن در معرض تتراکلرواتیلن آسیب ببینند. سطح مواجهه به دوز، مدت زمان و کار در حال انجام بستگی دارد.

پرکلرواتیلن سلوی فرانسه (Slave)، محصول کشور فرانسه است. و جایگاه خاصی در بین افراد پیدا کرده است.

2-1. پرکلرواتیلن پتروکم چین

پرکلرواتیلن با برند پتروکم چین، محصول کشور چین می باشد. از بین دو برند معرفی شده پر کلرواتیلن سلوی (Slave) فرانسه، به علت کیفیت مناسبش نسبت به پر کلرواتیلن پتروکم بیشتر مورد استقبال قرار گرفته است. اما قیمت پرک تولیدی پتروکم (Petrochem) چین خیلی با صرفه و ارزان قیمت است. از این رو، پرکلرو اتیلن پتروکم چین نیز خریداران خود را دارد.

2. خواص و ویژگی های آن

قبل از خرید پرکلرواتیلن بهتر است از خواص آن مطلع باشید. تتراکلرواتیلن، با نام های صنعتی همچون پرکلرواتیلن، پرکلرو اتیلن، PCE، پرک، تتراکلرو اتیلن، پرکلن، اتیلن تترا کلراید و پرکلر شناخته شده است. در دمای اتاق قابل اشتعال و دارای بویی تند و شیرین است. که به راحتی در هوا تبخیر شده و وارد منابع زیر زمینی می شود. در زیر برخی از خواص و ویژگی های شیمیایی و فیزیکی پرک آورده شده است.

خواص فیزیکی – شیمیایی پرکلرو
عنوان محصولپرکلرواتیلن
عنوان انگلیسیPerchloroethene (PCE)
فرمول شیمیاییفرمول شیمیایی تتراکلرواتیلن به صورت C2Cl4 می باشد.
حلالیت در آبپرکلرو اتیلن، سنگین تر از آب و نامحلول در آب است.
جرم مولی 165.83 گرم بر مول
دانسیتهچگالی آن 1.62 گرم بر سانتی متر مکعب اندازه گیری شده است.
دمای ذوب19 – درجه سلسیوس
دما جوش121.1 درجه سلسیوس
شکل ظاهریاین ترکیب فرار، به شکل مایعی بی رنگ، فرار، غیرقابل اشتعال و با بوی اتری ظاهر می شود.

(PCE دارای بوی تیز، شیرین و مانند اتر است که در غلظت های کمتر از 1 ppm قابل تشخیص است.)

pdf (1) {آنالیز پرکلرواتیلن صنعتی}pdf (1){certificate of analysis}

 

3پرکلرواتیلن

پرکلرواتیلن 2

3. آنالیز

جدول آنالیز پرک در زیر آورده شده است.

ResultTechnical specificationDescription
ConformColor less, clear and no suspension liquid, no mechanical impuritiesAppearance
1015> ,(Chroma (pt-co
1.6261.620-1.628Density@ 20 ℃, g/cm3
99.399.9< ,%Purity
0.0020.005>,% Moisture
8.57.5-9PH
0.00060.003> ,% Alkalinity as NaOH
0.180.50> ,Stability (Copper corrosion less) mg /cm2
0.00010.005> ,% Residue after evaporation
NONOChlorides
NO10.0000>,Stabilizer ppm
NO10.0000> APHA color
NO15PPM> Bounded oxygen, bounded nitrogen ppm

4. کاربرد های تتراکلرواتیلن

قبل از خرید پرکلرواتیلن بهتر است با کاربردهای ان آشنا شوید. پرک از گذشته تا تاکنون، کاربرد گسترده ای در صنعت داشته است. برخی از کاربردهای پرکلرواتیلن به طور خلاصه در زیر آورده شده است.

 • *PCE، در صنعت خشک شویی به عنوان یک حلال غیر آبی که پارچه در آن غوطه ور است، مورد استفاده قرار می گیرد.
 • *به عنوان پاک کننده فرش و لکه بر
 • *به عنوان چربی زدا (جهت از بین بردن چربی در قطعات فلزی)
 • *در تولید انرژی الکتریکی با سوخت فسیلی
 • *صنعت نساجی
 • *پالایشگاه نفت
 • *تولید پلاستیک (ساخت مواد پلاستیکی و رزین، الیاف و الیاف مصنوعی) – محصولات فوم (به جز پلی استایرن) – تجهیزات جوش و لحیم کاری – محصولات کربن و گرافیت – هواپیما و کشتی
 • *ساخت رنگ و پوشش
 • *تهیه و تولید چسب به کار گرفته می شود.
 • *محصولات بهداشتی (صابون و سایر مواد شوینده)
 • *پوشش فلزی و حکاکی (به جز جواهرات و ظروف نقره ای)
 • *آبکاری
 • *مصارف آزمایشگاهی
 • *فرمولاسیون آئروسل
 • *صنعت خودرو به ویژه برای تمیز کردن ترمز
 • *روان کننده های سیلیکون
 • *یک مایع عایق در برخی از ترانسفورماتورهای الکتریکی است.
 • *به عنوان جایگزینی برای بی فنیل های پلی کلر (PCB)

کاربرد پرکلرواتیلن

 1-4. پرکلرواتیلن در خشکشویی

حلال های غیر آبی، در خشک شویی ها، جهت تمیز کردن پارچه ها استفاده می شوند. اولین عملیات نظافت خشک در ایالات متحده (ایالات متحده) به دهه 1800 برمی گردد که افراد پارچه ها را در وان های باز با حلال هایی مانند بنزین، نفت سفید، بنزن، سقز و نفت شستشو داده و سپس آویزان کردند تا خشک شوند.

در دهه 1900، ایالات متحده شروع به استفاده از ماشین آلات تخصصی برای فرآیند خشک شویی کرد. با این حال، استفاده از حلالهای نفتی بسیار قابل اشتعال باعث آتش سوزی و انفجارهای زیادی شده است. و نیاز به یافتن جایگزین ایمن تری را مشخص کرد.

پرک، 60 تا 65 درصد حلال مورد استفاده در صنعت خشک شویی است. سایر خشک شویی ها، از هیدروکربن با نقطه اشتعال بالا استفاده می کنند. حلالهای دیگر که در حال حاضر در ایالات متحده استفاده می شوند عبارتند از : بوتیل، سیلوکسان، دی اکسید کربن مایع، اترهای گلیکول و آب (تمیز کردن مرطوب حرفه ای). در اروپا، 60-90 of از مغازه های خشک شویی بسته به کشور از PERC استفاده می کنند.

فروش پرکلرواتیلن در ایران کم اکس بزرگترین وارد کننده مواد شیمیایی انجام می شود. شما می توانید برای دریافت قیمت پرکلرواتیلن با مشاوران ما تماس بگیرید.

پرکلرواتیلن در خشکشویی

2-4. جایگزین آن در صنعت خشکشویی

صنعت خشک شویی، ابتدا حلال Stoddard (دارای قابل اشتعال کمتر از بنزین) و سپس چندین حلال هالوژنه غیرقابل اشتعال مانند تتراکلرید کربن، تری کلرواتیلن (TCE)، تری کلرو تری فلوئورتان و پرکلرواتیلن (PERC) را معرفی کرد. از دهه 1940، PERC که به عنوان تتراکلرواتیلن یا PCE نیز شناخته می شود. رایج ترین حلال تمیز کننده خشکشویی شد. این ترکیب، همچنان حلال اصلی مورد استفاده در خشک کردن پارچه ها در ایالات متحده و اتحادیه اروپا است.

فروش پرکلرواتیلن خشکشویی در ایران کم اکس به صورت تخصصی انجام می شود و شما می توانید برای خرید پرکلرواتیلن با شماره 09912317669 تماس حاصل فرمایید.

5. نحوه تولید

تتراکلر اتیلن برای اولین بار در سال 1821 توسط مایکل فارادی با استفاده از تجزیه حرارتی هگزاکلرواتان تهیه شده است. در سال های متمادی، مهمترین فرآیند تولید تتراکلرو اتیلن از استیلن از طریق تری کلرواتیلن بوده است، اما، به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه استیلن در دهه 1970، فرآیندهای جدیدتر شامل کلراسیون مستقیم یا اکسی کلراسیون هیدروکربن های دیگر انجام شد.

برای دریافت قیمت پرکلرواتیلن با ایران کم اکس تماس بگیرید.

تولید پرکلرواتیلن

1-5. تولید پرکلرواتیلن در ایران

تاکنون هیچ منبعی تولید این ماده خشک شویی را، در ایران گزارش نکرده است.

تولید پرکلرواتیلن در ایران

 

6. از عوارض پرکلرواتیلن چه می دانید ؟

تتراکلراتیلن، به طور گسترده در خشک شویی ها و به عنوان چربی زدا از سطوح فلزی به کار برده می شود. این ماده در دسترس همگان قرار دارد. و تقریبا می توان گفت بیشتر افراد به طور مستقیم با آن سرو کار دارند. بنابراین لازم و ضروری است که با خطرات آن آشنا شویم.

قرار گیری کوتاه مدت در معرض PCE موجب اختلال در عملکرد دستگاه تنفسی، اثرات عصبی، کبد و کلیه می شود. علاوه بر این، تتراکلرو اتیلن موجب بیهوشی، سردرد، سرگیجه و خواب آلودگی می شود. این در صورتی است که استنشاق طولانی مدت تترا کلرو اتیلن عوارضی همچون اختلال در رفتارهای حرکتی و شناختی را به دنبال دارد.

به طور کلی، عوارض قرار گیری در معرض تتراکلرواتیلن شامل موارد زیر است.

 • در سیستم ایمنی بدن اختلال ایجاد می کند.
 • دستگاه تنفس فوقانی و چشم را تحریک می کند.
 • در خون سازی، رشد و تولید مثل مشکل ایجاد می کند.
 • اثر نامطلوبی بر کلیه و کبد دارد.
 • بر روی سیستم عصبی تاثیرگذار است.

پرکلرواتیلن سمی است

1-6. پرکلرواتیلن در محیط زیست

خطرات زیست محیطی

PCE می تواند به سرعت از طریق خاک شنی شسته شود. و به آبهای زیرزمینی برسد. گزارش شده است که PCE ماده شیمیایی است که به طور گسترده در آلودگی آب های زیرزمینی در سایت های Superfund یافت می شود. هنگامی که PCE در آب آزاد می شود، ضرر اصلی آن ناشی از تبخیر است.

7. msds پرکلرواتیلن

اقدامات ایمنی نوشته شده در برگه msds پر کلرو اتیلن شامل موارد زیر می باشد.

اطلاعات کلی 

اگر احساس می کنید توسط این محصول مسموم شده اید یا دچار سوختگی شده اید، باید با مرکز اطلاعات سموم تماس بگیرید.

 • استنشاق : بطور معمول اقدامات لازم برای کمک های اولیه لازم نیست. با این حال، اگر استنشاق اتفاق افتاده است و تحریک ایجاد شده است. شخص را به بیرون منتقل کنید، مراقب آن باشید تا بهبود یابد. اگر تحریک بیش از 30 دقیقه دردناک شد یا ادامه یافت، به دنبال مشاوره پزشکی باشید.
 • تماس با پوست : پوست را به آرامی و کاملاً با آب بشویید (در صورت لزوم از صابون استفاده نکنید) این عمل به مدت 5 دقیقه یا تا زمانی که مواد شیمیایی از بین برود ، ادامه دهید.
 • تماس چشمی : هیچ عارضه ای انتظار نمی رود. در صورت تحریک، چشم (های) آلوده را با ولرم شستشو دهید.
 • بلع : در صورت نوشیدن اتفاقی آن، فرد را وادار به استفراغ نکنید. دهان را کاملاً با آب بشویید. بلافاصله با پزشک تماس بگیرید.

دانلود ام اس دی اس

pdf (1)

1-7. نحوه نگهداری و ذخیره سازی پرکلرواتیلن

تتراکلرواتیلن، باید دور از نور مستقیم خورشید در یك مکان خشك، خنك و دارای تهویه مناسب و دور از مواد ناسازگار نگهداری شود.

دما نگهداری این ماده، نباید بیش از 35 درجه سانتیگراد (95 درجه فارنهایت) باشد.

پرکلرواتیلن

8. قیمت خرید و فروش پرکلرواتیلن خشک شویی – حلال پرکلرواتیلن – Perchloroethene

خرید مواد اولیه شیمیایی صنعتی خود را به مجموعه ایران کم اکس بسپارید. جهت اطلاع از قیمت، خرید و فروش پرکلرواتیلن خشک شویی (PCE) تماس حاصل بفرمایید.

ردیفمحصولقیمت
1پر کلرواتیلن پتروکم چینتماس بگیرید.
2پرکلرواتیلن سلوی فرانسه (پرکلرواتیلن فرانسوی) – صنعتیتماس بگیرید.

9. سخن آخر

تتراکلراتیلن (Cl2C=CCl2)، مایعی بی رنگ با بوی ملایم و شبیه کلروفرم است. قرار گرفتن در معرض تتراکلرواتیلن، ممکن است باعث تحریک چشم، پوست، بینی، گلو و سیستم تنفسی شود. پرکلرواتیلن، ممکن است به کبد آسیب برساند. و یک سرطان‌زای شغلی بالقوه است. البته دقت داشته باشید که سطح مواجهه به دوز، مدت زمان و کار در حال انجام بستگی دارد.

10. سوالات متداول و پرتکرار

سوالات خود را از من بپرسید.

مشاوره رایگان

مشتاقانه آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستیم. پاسخ سوالات خود را از ما بخواهید. در کمترین زمان ممکن پاسخگو خواهم بود.

پرکلرواتیلن اشتعال زا است ؟

تتراکلر اتیلن یک هیدروکربن کلر دار بی رنگ، فرار، غیر قابل اشتعال، مایع و دارای بوی اتر مانند است که در صورت قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا شعله های آتش ممکن است بخارات سمی فسژن منتشر کند.

پرکلرواتیلن سرطان زا است ؟

پیش بینی می شود، که تتراکلرواتیلن، یک ماده شیمیایی سرطان زا انسانی باشد. و ممکن است با افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست، روده بزرگ، ریه، مری و مجاری ادراری و همچنین لنفوسارکوم و سرطان خون در ارتباط باشد.

قیمت پرکلرواتیلن خشکشویی چقدر است ؟

قیمت محصولات ارائه شده در مجموعه ایران کم اکس زیر قیمت بازار است. جهت اطلاع از قیمت تتراکلرواتیلن خشکشویی و به روز این محصول با همکاران ما در ارتباط باشید. شماره تماس : 09126542314

تتراکلرواتیلن

 

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *