پلی ال چیست؟

پلی ال

پلی ال چیست؟ پلی ال ، که اغلب با نام پلیول دیده می شود. یک ترکیب پلیمری با دو گروه هیدروکسیل است. این محصول ، به سه گروه پل ال ­های پلی اتر ، پلی ال های پلی استر و روغن های گیاهی حاوی هیدروکسیل طبقه بندی می شود. که یکی از مواد اصلی مورد نیاز جهت ساخت فوم پلی یورتان است. قرار گیری در معرض پلی اول موجب سوزش پوست ، چشم و در نهایت بر روی دستگاه تنفسی تاثیرگذار است. در ادامه به توضیح بیشتر این محصول ، کاربرد و عوارض جانبی آن می پردازیم. خرید پلی ال با کیفیت و مرغوب را به ایران کم اکس بسپارید.

اگر برای صنعت خود نیازمند پلی ال هستید ، ما پلیول را با بهترین کیفیت و قیمت را در اختیار شما قرار می دهیم. 

خرید پلیول را به ایران کم اکس بسپارید.  جهت اطلاع از قیمت ، خرید و فروش پلی اول تماس حاصل بفرمایید. 

قیمت : جهت اطلاع از قیمت پلیول با شرکت ایران کم اکس در تماس باشید.

whatsapp-icon  واتساپ :  ۰۹۱۹۸۰۲۴۴۳۲

telموبایل :  ۰۹۹۱۲۳۱۷۶۶۹

tellشماره تماس دفتر : ۰۲۱۷۶۸۷۲۴۶۵

آنالیز پلی ال 

دانلود آنالیز 

جهت دریافت PDF کلیک کنید.

pdf (1)

جدول آنالیز پلیول در زیر آورده شده است.

White Liquid Appearance
 850 – ~ 1200 ℃ Viscosity , cps at 25
39.0 ~ 44.0 Hydroxy number , mgKOH/g
Max 0.1 % , Water content
Max 0.1 Acid number , mg KOH/g
6.0 ~ 8.5 pH , IPA/Water

پلی ال یا پلیول چیست ؟

پلیول یا پلی ال (به انگلیسی : Polyol) ، دسته ای از الکل ها است ، که از ترکیب چند گروه هیدروکسیل تشکیل می شود. این ترکیب شیمیایی ، مایعی بی رنگ ، شفاف و ویسکوز است.

پلی اول ها را ، با توجه به ساختار مولکولی شان به پلی استر ، پلی اتر ، پلی کربنات ، پلی بوتادین و آکریلیکی تقسیم می کنند. از میان پلیول های ذکر شده ، پلی ال های استری و اتری به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند. علت این امر را می توان قیمت کمتر آن نسبت به سایر پلی اول ها بیان نمود. به طوری که گفته می شود. 75 % از کل پلی اول ها را پلی اتر و 25 % باقی مانده شامل پلی استر و سایر پلی یول ها است. 

دو فاکتور مهم ترکیب شیمیایی و جرم مولکولی پلیول بر خواص پلی اورتان تاثیرگذار است. به طوری که می توان گفت :

 • *پلیول با وزن مولکولی بالا ، به منظور ساخت پلی یورتان انعطاف پذیر مورد استفاده قرار می گیرد.
 • *پلیول با وزن مولکولی کم ، در تهیه و ساخت پلی یورتان سخت کاربرد دارد.

پلیول ها را به دو دسته قابل مصرف در مواد غذایی و مواد پلی مری طبقه بندی می کنند. پلی یول ها به طور عمده ، در به وجود آوردن واکنش آلی برای ایجاد پلیمرها به کار برده می شوند. این نوع از پلی یول ها قابلیت ترکیب شدن با ایزوسیانات ها را دارند.

پلیول ، یکی از مواد اصلی تشکیل دهنده فوم پلی یورتان است. بنابراین در ادامه به معرفی بیشتر پلی اورتان می پردازیم.

فوم ­پلی اورتان

فوم پلی اورتان، که با عنوان فوم اورتان مشهور و معروف است. یکی از اعضای اصلی خانواده پلیمرها یا پلاستیک ها هستند. پلی یورتان، به دو صورت جامد یا سلول باز در بازار موجود است، این دسته از پلی اورتان ها فوم نامیده می شوند. فوم ها به دو دسته انعطاف پذیر و سخت تقسیم می شوند.

این محصول (فوم) از واکنش ایزوسیانات با پلی ال در حضور کاتالیزور تشکیل می شود. مواد مورد نیاز جهت تولید فوم پلی یورتان به طور خلاصه در زیر آورده شده است.

 • *پلی ال (پلیول ها یکی از مواد اصلی مورد نیاز برای ساخت فوم های PU هستند. همان طور که قبلا اشاره شده است، این مواد به پلی ال های استری و اتری طبقه بندی می شوند.)
 • *پلی ایزوسیانات (ایزوسیانات PM200 ، تی دی ای یا تولوئن دی ایزوسیانات و ایزوسیانات)
 • *کاتالیزور (کاتالیزوز کاسموس ، دابکو ، آمین 33)
 • *سورفکتانت
 • *عامل دمنده

دو عامل ترکیب مولکولی و جرم مولکولی پلی ال ها ، تعیین کننده خواص پلی اورتان ها (PUR) است. پلی ال ها با وزن مولکولی بالاتر (وزن مولکولی 2000 تا 10000) جهت ساخت PU های انعطاف پذیر به کار برده می شوند. این در صورتی است که از پلیول ها با وزن مولکولی کمتر برای ساخت محصولات سخت تر استفاده می کنند.

انواع پلی ال 

 پلی ها به سه دسته پلیول پلی اتر ، پلی استر و روغن های گیاهی حاوی هیدروکسیل تقسیم می شوند.

 پلی اتر

پلیول پلی اتر ، یکی از مواد اصلی مورد نیاز جهت ساخت فوم یورتان است. که کاربرد زیادی در ساخت فوم پلی اورتان دارد. این ترکیب به دو روش زیر تولید می شود.

 • پلی ال پلی اتر ، به طور گسترده از اکسید پروپیلن تهیه می شود.
 • پلی اتر ، از واکنش اپوکسید با ترکیباتی که دارای اتم هیدروژن فعال هستند ، تولید می شوند.

این نوع از پلیول ها به طور گسترده ، از واکنش اپوکسید با ترکیبات حاوی هیدروژن فعال تشکیل می شوند. مهمترین مزایای استفاده از پلی اول های پلی اتر در زیر آورده شده است.

 • ویسکوزیته پایین پلیول پلی اتر نسبت به سایر پلی استرهای معمولی
 • هزینه پایین تولید پلیول پلی اتر نسبت به پلی استرهای آلیفاتیک
 • مقاومت بالا پلیول پلی اتر در برابر هیدرولیز

پلی استر

پلی ال پلی استر ، از واکنش بسپارش کربوکسیلیک اسید و ترکیبات پلی هیدروکسیل تشکیل می شود. این نوع از پلی ال ها ، با استفاده از سه روش زیر تولید می شوند.

1. پلی استرهای آلیفاتیکی که توسط واکنش اسیدهای دی بیازیک ، (مانند اسید چربی ، اسید فتالیک) با گلیکول (مانند اتیلن گلیکول ، پروپیلن گلیکول ، دی اتیلن گلیکول) تهیه می شوند.

2. پلی استرهای آلیفاتیک که توسط پلیمریزاسیون حلقه باز لاکتون تهیه می شوند.

3. پلی استرهای آروماتیکی که توسط باقی مانده تقطیر دی متیل ترفتالیک تولید می شوند.

از پلی استرهای شماره 1 و 2 در تولید فوم های نرم ، الاستومرها ، روکش ها و چسب استفاده می کنند. در حالی که ، پلی استرهای شماره 3 جهت تولید فوم های اورتان سخت و فوم های ایزوسیانات اصلاح شده استفاده می شوند.

پلیول چیست ؟ | کاربرد پلیول

سایر پلی ال ها

در گذشته از روغن های گیاهی حاوی هیدروکسیل (مانند روغن کرچک) برای تولید فوم های نیمه نرم (در مرحله اولیه صنعت فوم اورتان) استفاده می کردند. اما این محصول ، در سال های اخیر چندان مورد استفاده قرار نگرفته است.

تفاوت پلی ال و پلی استر

پلی استر در مقایسه با پلی ال ها چسبناک تر و پایدارتر در برابر هیدرولیز هستند.

خواص و ویژگی

از آن جا که اصطلاح پلیول فقط از نامگذاری شیمیایی مشتق شده و فقط نشان دهنده وجود چندین گروه هیدروکسیل است. بنابراین نمی توان ، هیچ خاصیت مشترکی را به تمام پلی ال ها اختصاص داد. با این حال ، پلی اول ها معمولا در دمای اتاق ، جامد و بسیار چسبناک (زمانی که دارای وزن مولکولی کم باشند) هستند. این بدین دلیل است که پیوند هیدروژنی بین مولکول های منفرد تشکیل شده است. 

کاربرد

پلیول (Polyol) ، گونه ای از الکل ها است ، که از چند گروه هیدروکسیل تشکیل شده است. از ترکیب پلیول با ایزوسیانات ، پلی اورتان سنتز می شود. پلی ال کاربرد زیادی در تولید تشک ، عایق های حرارتی ، قطعات داخلی و خارجی خودرو ، کفی کفش و پوشش دارد. همچنین ، به طور گسترده در ساخت فوم پلی یورتان به کار برده می شود. سایر کاربردهای این ماده تجاری به سه دسته زیر تقسیم می شود.

 • *پلیول پلیمری
 • *پلیول با وزن مولکولی کم
 • *فناوری نانو
 • همچنین این ماده تجاری ، به عنوان ماده اولیه در موارد زیر استفاده می شود.
 • *تشک
 • *در صنعت مبلمان
 • *در صنعت خودروسازی (صندلی اتومبیل)
 • *عایق بندی حرارتی ساختمان
 • *در بسته بندی و ذخیره مواد ظریف مخصوص مانند ظروف چینی ، ظروف تخت و وسایل تزیینی مناسب هستند.

در زیر به توضیح هر کدام می پردازیم :

پلی ال پلیمری

پلیول های پلیمری ، به طور گسترده در ساخت تشک ، صندلی های منزل و اتومبیل ، کفش ، چسب ، فوم های عایق برای یخچال ها و فریزها استفاده می شوند. 

پلی ال با وزن مولکولی کم

 پل ال های با وزن مولکولی کم به طور گسترده در شیمی پلیمر مورد استفاده قرار می گیرند، آن ها به عنوان عوامل اتصال دهنده عمل می کنند. پلی اول ، در رزین آلکید در رنگ ها و قالب های ریخته گری کاربرد دارد. تقریبا سالانه 200000 تن رزین آلکید تولید می شود. پلیول های مورد استفاده در تولید رزین های آلکیدی تجاری شامل گلیسرول ، تری متیل پروپان و پنتا اریتریتول هستند.

فناوری نانو

معمولا جهت تهیه نانو ذرات فلزی از “روش پلیول” استفاده می کنند. در چنین مواردی ، پلی ال معمولاً یک دیول زنجیره ای طولانی (مانند هگزا دکانول ((CH2) 16 (OH) 2)) است. چنین دیول هایی به عنوان مواد تقلیل کننده و محافظ سطح در نانو ذرات عمل می کنند.

پلی ال در روکش

روکش های ساخته شده بر اساس پلیول های پلی استر از خاصیت کششی بالا و مقاومت در برابر سایش برخوردار هستند. این روکش ها نسبت به اکسیداسیون و تخریب اشعه ماوراء بنفش حساسیت کمتری دارند. به طور کلی ، پلیول ها جهت بهبود روکش ها استفاده می شوند.

MSDS 

برخی از مطالب نوشته شده در برگه اطلاعات ایمنی پلی اول در زیر توضیح داده شده است.

در صورت تماس پلیول با پوست ، چشم ، بلعیدن و استنشاق اقدامات زیر را انجام دهید.

 • *استنشاق : در صورت استنشاق ، فرد را به بیرون منتقل کنید.
 • *پوست :  فورا پوست را با آب شست و شو دهید.
 • *چشم : فورا ، چشم را با آب فراوان شست و شو دهید.
 • *بلعیدن : سریعا به پزشک مراجعه نمایید.

دانلود MSDS پلی ال

pdf (1)

بازار جهانی

بازار فروش پلیول به طور گسترده در حال رشد است. آمریکای شمالی و ژاپن ، اصلی ترین و مهمترین تولیدکنندگان و مصرف کنندگان فوم ها در سراسر جهان هستند. با این حال ، کشورهای آمریکای لاتین ، به ویژه برزیل ، آرژانتین ، مکزیک و کشورهای آسیایی (به غیر از ژاپن) مانند تایوان ، کره جنوبی و هند به سرعت در حال توسعه بازارهای فوم و امکانات تولید آن هستند. بسیاری از کشورهای در حال توسعه به منظور آغاز تولید فوم ، از مواد وارداتی استفاده می کنند. از این طریق تلاش های عمده ای در استفاده از برخی محصولات گیاهی یا جنگلی داخلی به ویژه برای فوم های کامپوزیت های انجام شده است.

پلی ال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *