استون در آب حل می شود

استون در آب حل می شود
با یک مقاله دیگر تحت عنوان استون در آب حل می شود در خدمت شما هستیم.

استون ، به شکل مایعی بی رنگ و دارای بو در محیط ظاهر می شود. که در گروه کتون قرار دارد. پروپان به شدت فرار است. و به راحتی تبخیر می شود. این ترکیب دارای فرمول مولکولی CH3)2CO) و جرم مولی ۵۸٫۰۸گرم بر مول است. که به راحتی در بسیاری از حلال ها همچون اتانول، اتر و آب حل می شود. در ادامه به پاسخ سوال “ استون در آب حل می شود ؟ ” خواهیم پرداخت.

حتما بخوانید : درباره فرایند تولید استون بیشتر بدانید.

آیا استن در آب حل می شود؟

بله استن در آب حل می شود. زیرا مولکول های استون دارای یک گروه کربونیل قطبی است. که پیوندهای هیدروژن را به سایر ترکیبات متصل می کند. پیوند C-H یا O-H قطبی در استون دیده نمی شود. به طور کلی استون پیوند هیدروژنی با سایر مولکول های استون ایجاد نمی کند. نیروهای درون مولکولی از نیروهای پراکندگی تشکیل می شوند. از سوی دیگر آب از دو پیوند O-H قطبی تشکیل شده است. همانطور که می دانیم بار مثبت هر اتم هیدروژن، اتمهای اکسیژن با بار منفی را جذب می کند. و موجب تشکیل پیوند هیدروژنی می شود. با توجه به این توضیحات می توان گفت آیا استن در آب حل می شود؟

بله بنابراین افزودن استون در آب موجب حل آن می شود. زیرا گروه کربونیل استون، پیوندهای بسیار قوی هیدروژنی ایجاد می کند. که بسیار قوی تر از نیروهای پراکنده ساز است. بنابراین با افزودن آب به استن، هیچ گونه تغییری در پیوند هیدروژنی مشاهده نمی کنیم. و در نهایت استون به صورت محلول مشاهده می شود. عواملی همچون دما، قطبیت ماده حل شونده، پراکندگی و زمان بر انحلال پذیری و میزان حل شدن استن در آب تاثیر گذار است.

مقاله پیشنهادی ما: خواص فیزیکی و شیمیایی استون

کاربرد

استون یک ماده شیمیایی تجاری است که در مصارف زیر کاربرد دارد. کاربردهای استون عبارتند از : 

*در صنعت رنگ

*به عنوان پاک کننده رنگ و لاک

*در تولید مواد منفجره

*به عنوان خشک کننده

*به عنوان غلط گیر 

 

شرکت ایران کم اکس، توانایی تهیه و توزیع مواد شیمیایی استون با بهترین کیفیت و پایین ترین قیمت نسبت به بازار را دارد. و قادر به ارسال این مواد به سراسر ایران در کمترین زمان ممکن می باشد. لذا جهت آگاهی از قیمت خرید استون خالص با همکاران ما در واحد فروش مجموعه ایران کم اکس در تماس باشید.

تلفن دفتر فروش : ۳-۲۲۸۷۰۵۲۱-۰۲۱

موبایل و واتس آپ : ۰۹۱۲۶۵۴۲۳۱۴ – ۰۹۱۲۲۵۸۷۸۳۱ – ۰۹۱۹۸۰۲۴۴۳۲

 

4.6/5 - (10 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *