آلومینیوم اکسید یا آلومینا ! و قیمت خرید و فروش آن

آلومینیوم اکسید

آلومینیوم اکسید
اکسید آلومینیوم یا همان آلومینا، یک ترکیب معمولی و طبیعی است که در صنایع مختلف به ویژه در تولید آلومینیوم استفاده می شود. از این ترکیب در تولید سرامیک های صنعتی استفاده می شود. رایج ترین شکل کریستالی آن، کوراندوم، دارای چندین گونه با کیفیت گوهر است.

آلومینیوم اکسید

خواص شیمیایی

aloxite به دو شکل کریستالی و غیر کریستالی وجود دارد. فرمول شیمیایی آن Al2O3 است. این ترکیب به عنوان عایق الکتریکی شناخته شده است. و رسانای حرارتی بالایی دارد. البته دقت باشید که نوع کریستالی آن به سختی بالایش به عنوان ساینده استفاده می شود. نقطه ذوب بالای آلومینا، آن را به یک ماده نسوز خوب برای پوشش وسایل با دمای بالا مانند کوره ها، کوره ها، زباله سوزها، راکتورهای انواع مختلف و بوته ها تبدیل کرده است.

اکسید آلومینیوم یک پودر کریستالی سفید رنگ و بی بو است. نامحلول در آب خواص (هم فیزیکی و هم شیمیایی) با توجه به روش تهیه متفاوت است. روش های مختلف تغییرات کریستالی متفاوتی را ایجاد می کنند. گونه ای که در دمای بسیار بالا تشکیل می شود از نظر شیمیایی کاملاً بی اثر است. آلفا آلومینا جزء اصلی آلومینا درجه فنی است. کوراندوم اکسید آلومینیوم طبیعی است. سنباده یک نوع کریستالی ناخالص از اکسید آلومینیوم است.

سایر خواص فیزیکی و شیمیایی کرندوم در جدول زیر آورده شده است.

خواص فیزیکی – شیمیایی
اسامی تجاری آلومینا، کرندوم، α آلومینا
فرمول مولکولیAl2O3
وزن مولکولی| جرم مولکولی101.96 g·mol−1
حالت فیزیکیپودر کریستالی سفید رنگ
بوبی بو
نقطه ذوب2,072 °C

(3,762 °F; 2,345 K)

نقطه جوش2,977 °C

(5,391 °F; 3,250 K)

حلالیتنامحلول
دانسیته3.95–4.1 g/cm3
فشار بخار0 mmHg

کاربرد اکسید آلومینیوم در تولید آلومینیوم

بیشترین کاربرد اکسید آلومینیوم در تولید آلومینیوم فلزی است. آلومینیوم فلزی با اکسیژن واکنش نشان می دهد که می تواند باعث ایجاد خوردگی شود. با این حال، هنگامی که آلومینیوم با اکسیژن پیوند می زند و اکسید آلومینیوم را تشکیل می دهد، پوشش نازکی ایجاد می کند که از آن در برابر اکسیداسیون محافظت می کند. این امر از خوردگی و از دست دادن مقاومت آلومینیوم جلوگیری می کند. ضخامت و سایر خواص لایه اکسیدی را می توان با استفاده از فرآیند آندایزینگ تغییر داد. اکسید آلومینیوم نیز محصولی از فرآیند ذوب آلومینیوم است.

سنگ های قیمتی کوراندوم

رایج ترین شکل کریستالی اکسید آلومینیوم کوراندوم است. یاقوت سرخ و یاقوت کبود هر دو اشکال جواهری از کوراندوم هستند. آنها رنگ متمایز خود را مدیون ردیابی ناخالصی ها هستند. یاقوت‌ها رنگ قرمز تیره و کیفیت لیزری خود را از آثار کروم به دست می‌آورند. یاقوت کبود در رنگ های مختلفی وجود دارد که از ناخالصی های دیگر مانند آهن و تیتانیوم می آید. سختی انواع کوراندوم آنها را برای استفاده به عنوان ساینده و به عنوان جزئی در ابزارهای برش مناسب می کند.

کاربرد اکسید آلومینیوم

کاربرد آلومینا در سرامیک

اکسید آلومینیوم که آلومینا نیز نامیده می شود، در سرامیک های مهندسی استفاده می شود. سخت و مقاوم در برابر سایش است، در برابر حملات اسیدی و قلیایی مقاومت می کند، استحکام و سفتی بالایی دارد و رسانایی حرارتی خوبی دارد که آن را در تولید انواع محصولات مختلف سرامیکی ارزشمند می کند. این موارد شامل مواردی مانند عایق های الکتریکی و ولتاژ با دمای بالا، قطعات ابزار دقیق برای دستگاه های تست حرارتی، حلقه های مهر و موم، لوله های لیزر گاز و سایر تجهیزات آزمایشگاهی است. از اکسید آلومینیوم در تولید زره های بالستیک نیز استفاده می شود.

سایر کاربردها و موارد استفاده از آلومینیوم اکسید

از آنجایی که aloxite از نظر شیمیایی نسبتاً بی اثر، سفید و غیر سمی است، به عنوان پرکننده در پلاستیک ها عمل می کند.

به عنوان یک عنصر رایج در ضد آفتاب استفاده می شود. به دلیل سختی و استحکام، به عنوان یک ماده ساینده، از جمله در کاغذ سنباده و به عنوان جایگزینی ارزان تر برای الماس های صنعتی استفاده می شود. برخی از کیت های پولیش سی دی و دی وی دی حاوی aloxite هستند. همین ویژگی ها آن را به یک ماده خوب در خمیر دندان تبدیل می کند. دندانپزشکان از آلومینا به عنوان یک ماده پولیش برای از بین بردن لکه های دندان استفاده می کنند.

آلومینا کاربردهای مختلفی دارد. مهمترین آنها در ساخت آلومینیوم متالیک است، اما مطمئنا این تنها مورد نیست. اگرچه ممکن است شما آن را ندانید، یاقوت و یاقوت کبود هر دو از  آلومینا تشکیل شده است و آن را به یک عنصر بسیار ارزشمند تبدیل می کنند.

انواع آلومینیوم اکسید 

آلومینای اسملتر ، آلومینای کلسینه شده ، آلومینای راکتیو ، آلومینای تبولار و آلومینای فیوزد ( WFA- BFA – PFA) انواع آلومینا هستند.

تولید

آلومینیوم هیدروکسید، سنگ معدن اصلی آلومینیوم به شمار می آید. مخلوطی از مواد معدنی شامل سنگ است. بوکسیت‌ها در لاتریت‌ها یافت می‌شوند. بوکسیت طی فرآیند بایر خالص می شود. واکنش های این فرآیند را مشاهده کنید.

Al 2 O 3 + H 2 O + NaOH → NaAl (OH) 4
Al (OH) 3 + NaOH → NaAl (OH) 4
Fe 2 O بر اثر فیلتر شدن مخلوط حاصل حذف می شود. در ادامه عمل خنک شدن، Al (OH) رسوب می کند. سپس سیلیکات در محلول باقی می ماند.
NaAl (OH) 4 → NaOH + Al (OH) 3

Al (OH) 3 بدست آمده را تا دمای 1100درجه سانتیگراد، گرم می کنند. تا اکسید آلومینیوم تشکیل شود.

2 Al (OH) 3 → Al 2 O 3 + 3 H 2 O

سوالات متداول

قیمت خرید و فروش اکسید آلومینیوم چقدر است ؟

جهت اطلاع از قیمت ها با کارشناسان فروش ما در واحد، ایران کم اکس در تماس باشید.

اکسید آلومینیوم چیست؟

آلومینا یک ترکیب حرارتی ناپایدار و نامحلول است که به طور طبیعی در کانی‌های مختلف مانند کوراندوم، یک نوع کریستالی اکسید و بوکسیت که به عنوان سنگ معدن آلومینیوم اصلی آن محسوب می‌شود، وجود دارد.

آیا اکسید آلومینیوم در آب سمی است؟

آلومینا سمی تر از یاقوت سرخ و یاقوت کبود در آب نیست. این واقعیت که آلومینا ترکیبی از آلومینیوم و اکسیژن است، نباید جای نگرانی باشد.

علت گران قیمت بودن آلومینیوم اکسید چیست ؟

عمدتاً به دلیل مقدار برق مورد نیاز در فرآیند استخراج است.

 

 

امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *