ضدیخ چیست | قیمت خرید و فروش آن

ضد یخ بر پایه اتیلن گلیکول

ضدیخ یا خنک‌کننده موتور، مایع رنگی است که با آب مخلوط می‌شود تا به تنظیم موتور در دماهای شدید کمک کند. همانطور که دمای بیرون از گرم به سرد تغییر می کند، مایع خنک کننده در سراسر بلوک موتور پمپ می شود تا دمای کاری یکنواخت حفظ شود. با این حال، ضد یخ چیزی بیش از تنظیم دما است. حفظ سطح مناسب سیال نیز به جلوگیری از خوردگی کمک می کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه خرید، فروش و قیمت ضد یخ تا انتهای این مطلب همراه، ایران کم اکس بمانید.

فهرست مطالب

1. ضدیخ چیست ؟

ضد یخ یک محصول پایه خالص اتیلن یا پروپیلن گلیکول است، که گاهی اوقات به عنوان یک بازدارنده تخصصی برای کمک به محافظت از فلزات سیستم در برابر خوردگی اضافه می شود.

ضدیخ جهت کاهش نقطه انجماد مایع در سیستم خنک کننده و افزایش دمای جوش آب استفاده می شود. محلول ضدیخ، مانع جریان سیستم های خنک کننده و از تجمع یخ‌ها در شرایط آب‌وهوای سرد می شود. و از بروز هرگونه مشکل در گرمای بیش از حد جلوگیری شود.

ضدیخ چیست ؟

2. کاربرد و موارد استفاده از ضدیخ

 • استفاده از خودرو و موتور احتراق داخلی
 • ضد یخ برای غلبه بر کاستی های آب به عنوان مایع انتقال حرارت ساخته شده است.
 • سایر مصارف صنعتی

کاربرد ضدیخ

2-1.ضدیخ در خودرو و موتور احتراق داخلی

هنگامی که درپوش رادیاتور خودرو برداشته شود، ضدیخ با رنگ سبز فلورسنت در مخزن هدر رادیاتور قابل مشاهده است.
بیشتر موتورهای خودرو برای از بین بردن گرمای اتلاف با آب خنک می‌شوند، اگرچه «آب» مورد استفاده در واقع مخلوطی از آب و ضدیخ است. اصطلاح خنک کننده موتور به طور گسترده در صنعت خودرو استفاده می شود که وظیفه اصلی آن انتقال حرارت همرفتی برای موتورهای احتراق داخلی را پوشش می دهد. هنگامی که در زمینه خودرو استفاده می شود، بازدارنده های خوردگی برای کمک به محافظت از رادیاتور خودروها، که اغلب حاوی طیف وسیعی از فلزات ناسازگار الکتروشیمیایی (آلومینیوم، چدن، مس، برنج، لحیم کاری و غیره) هستند، اضافه می شوند.

2-2.ضد یخ برای غلبه بر کاستی های آب به عنوان مایع انتقال حرارت ساخته شده است.

اگر مایع خنک‌کننده موتور بیش از حد داغ شود، ممکن است در داخل موتور بجوشد و باعث ایجاد حفره‌های بخار شود. این حفره های بخار منجر به نقاط داغ موضعی و خرابی فاجعه‌بار در موتور می شوند. اگر از آب معمولی به عنوان خنک کننده موتور در آب و هوای شمالی استفاده شود، یخ زدگی رخ می دهد و باعث آسیب قابل توجهی به موتور می شود. آب ساده شیوع خوردگی گالوانیکی را افزایش می دهد. خنک کننده مناسب موتور و سیستم خنک کننده تحت فشار این کاستی های آب را برطرف می کنند. ضد یخ مناسب، محدوده دمای وسیعی را می توان توسط مایع خنک کننده موتور تحمل نماید. مانند -34 درجه فارنهایت (37- درجه سانتیگراد) تا +265 درجه فارنهایت (129 درجه سانتیگراد) برای 50٪ (حجمی) پروپیلن گلیکول رقیق شده

ضد یخ خنک کننده اولیه موتور متانول (متیل الکل) بود. اتیلن گلیکول به این دلیل ساخته شده است که نقطه جوش بالای آن با سیستم های گرمایش سازگارتر است.

2-3.سایر مصارف صنعتی

رایج‌ترین محلول‌های ضدیخ مبتنی بر آب که در خنک‌کننده‌های الکترونیکی استفاده می‌شوند. مخلوطی از آب و اتیلن گلیکول (EGW) یا پروپیلن گلیکول (PGW) هستند. استفاده از اتیلن گلیکول به ویژه در صنعت خودروسازی سابقه طولانی تری دارند. با این حال، اغلب، محلول های EGW فرموله شده برای صنعت خودرو دارای بازدارنده های زنگ بر پایه سیلیکات هستند، که می توانند سطوح مبدل حرارتی را مسدود کنند. اتیلن گلیکول به عنوان یک ماده شیمیایی سمی ذکر شده است که نیاز به مراقبت در حمل و دفع دارد.

3. انواع ضد یخ

انواع ضد یخ های موجود عبارتند از :

 • ضد یخ سبز (این نوع ضد یخ ، به طور گسترده در بازار موجود است. زمان ماندگاری 2-3 سال)
 • ضد یخ OAT (ماندگاری آن 5 سال است)
 • ضد یخ ترکیبی یا هیبریدی (این نوع از ضد یخ ، ترکیبی از دو نوع ضد یخ بالا است)

انواع ضد یخ از نظر کیفی و تفاوت آن ها :

 1. ضد یخ‌های با پایه معدنی (طول عمر آن 24 ماه است.)
 2. ضد یخ‌های با پایه آلی (طول عمر آن 36 ماه است.)

انواع ضدیخ

4. ضدیخ مناسب

دقت داشته باشید که تولید کنندگان ، از رنگ های مختلف در آن استفاده می کنند. زیرا این عمل موجب سهولت در تشخیص می شود. اما باید بدانید که این استاندارد خاصی ندارند. زیرا ممکن است دو تولید کننده از دو نوع رنگ متفاوت برای ضد یخ استفاده کنند. که این عامل موجب سرگردمی مصرف کننده می شود.

5.معایب و مزیت های ضدیخ

اتیلن گلیکول دارای خواص حرارتی مطلوب است. این خواص شامل موارد زیر می شود.

 • نقطه جوش بالا
 • نقطه انجماد پایین
 • پایداری در طیف وسیعی از دماها
 • گرمای ویژه بالا
 • هدایت حرارتی بالا
 • ویسکوزیته پایین (نیاز به پمپاژ را کاهش می دهد.)

معایب

 • سمیت

6.زمان تعویض ضد یخ

معمولا در دفترچه راهنمای مالک خود کارخانه تعیین کرده است که چه زمانی بهتر است ضد یخ را تعویض کنید. البته دقت داشته باشید که شرایط مختلفی برای زمان تحویل ضد یخ است. بهترین زمان تعویض آن، 80 کیلومتر است.

1-6- چک کردن ضدیخ اتومبیل

از آنجا که این ترکیب، برای هر دو فصل گرما و سرما کاربرد دارد. زیرا، این ترکیب مانع یخ زدن و به جوش آمدن آب رادیاتور می شود. از این رو به طور نرمال هر دو سال یکبار چک می شود. اما در صورت بروز مشکل باید زودتر نیز تعویض شود.

2-6- مراحل چک کردن ضدیخ خودرو

 1. یک لیوان یک بار مصرف از آب رادیاتور پر کنید. آن را داخل فریز قرار دهید. در صورت یخ زدن، باید مایع درون رادیاتور تعویض گردد.
 2. آن را مزه کنید. در صورت بی طعم بودن، مقداری ضد یخ به آن اضافه کنید.
 3. در صورت تغییر رنگ آن، آب رادیاتور را تعویض کنید.

7.علائم کمبود ضدیخ

برخی از نشانه‌های مهم کمبود ضد یخ در زیر نوشته شده است.

 • تشکیل بوی شیرین در کابین ماشین
 • لایه های چرب در قسمت های داخلی ماشین دیده می شود.
 • گرمای بخاری ضعیف می شود.
 • چراغ هشدار
 • از کار افتادن اتوماتیک موتور اتومبیل
 • افزایش مصرف سوخت

برای دریافت قیمت مونو اتیلن گلیکول می توانید کلیک کنید.

8. نسبت ضد یخ ماشین و آب موتور

آب و ضد یخ را به نسبت مساوی یعنی ۵۰/۵۰ با هم مخلوط کنید. زیرا افزودن درصد بالایی از آن به موتور خودرو آسیب می رساند.

9. علت تعویض ضد یخ 

با گذشت زمان، مایع خنک‌کننده موتور خاصیت اولیه خود را از دست می دهد. و تا حدودی اسیدی می شود. این امر باعث می شود که مایع بار الکتریکی پیدا کند. دقت داشته باشید که در این صورت حتی جریان 0.2 ولت هم موجب خوردگی فلزات داخل موتور می شود.

زمانی که، الکترولیز ضد یخ یا مایع خنک‌کننده صورت می گیرد، یعنی دیگر دیر شده است و موتور مایع را نشت می‌دهد. این در حالی است که با تعویض به‌موقع ضد یخ می‌توان از الکترولیز مایع خنک‌کننده جلوگیری کرد.

10. نحوه تعویض ضد یخ خودرو

 1. تخلیه رادیاتور
 2. تخلیه ضد یخ موجود در پوسته موتور
 3. پر کردن رادیاتور با ضد یخ جدید
 4. چک کردن نهایی

11. تفاوت پروپیلن گلیکول و اتیلن گلیکول در ضدیخ

تفاوت بین پروپیلن گلیکول و مونو اتیلن گلیکول در ضد یخ به سطح سمیت و کارایی عملکرد آن ها، مربوط می شود. اتیلن گلیکول دارای خواص انتقال حرارت بسیار عالی است. در حالی که پروپیلن گلیکول سمیت بسیار کمی دارد.

11-1. گلیکول

گلیکول یک ترکیب شیمیایی آلی متعلق به خانواده الکل است. در مولکول گلیکول (اصطلاح دیگر دیول)، حاوی دو گروه هیدروکسیل است که به اتم‌های کربن مختلف متصل هستند. گلیکول ها در گروه مواد شیمیایی الکل قرار دارند.

پروپیلن گلیکول و اتیلن گلیکول کاربردهای زیادی در صنایع و مصارف مختلف از جمله لوازم آرایشی و مواد نگهدارنده (پروپیلن گلیکول) و در ساخت رزین ها، جوهرها و پلی اتیلن ترفتالات (اتیلن گلیکول) دارند. این دو ترکیب، کاربرد مشترکی در ضد یخ و مخلوط مایع خنک کننده دارند.

11-2. تفاوت بین پروپیلن گلیکول و اتیلن گلیکول

تفاوت اصلی پروپیلن گلیکول و اتیلن در سطح سمیت آن ها است. پروپیلن گلیکول سمیت بسیار کمی دارد، به همین دلیل است که در لوازم آرایشی و محصولات مراقبت شخصی نیز یافت می شود، در حالی که اتیلن گلیکول سمی است و باید با احتیاط رفتار کرد تا تماس انسان یا حیوان محدود شود.

پس چرا تنها از پروپیلن گلیکول استفاده نمی کنید ؟ استفاده از اتیلن گلیکول نسبت به پروپیلن گلیکول مزایای زیادی دارد، به خصوص در سیستم های حلقه بسته که خطر تماس با غذا حداقل است. به عنوان مثال، فرورفتگی نقطه انجماد با استفاده از اتیلن گلیکول بسیار مؤثرتر است. بنابراین برای حفظ همان نقطه انجماد اتیلن، پروپیلن گلیکول بیشتری مورد نیاز است. علاوه بر این، به دلیل ویسکوزیته کمتر اتیلن گلیکول، دارای خواص انتقال حرارت عالی است.

استفاده از پروپیلن یا اتیلن گلیکول به کاربرد مورد استفاده بستگی دارد. به عنوان مثال، پروپیلن گلیکول هم برای حذف یخ و آلودگی از هواپیما و هم برای جلوگیری از تجمع برف و یخ در طول زمستان و دوره های بارش برف، جهت جلوگیری از یخ زدایی هواپیما، استفاده می شود. در تعدادی از محصولات ضد یخ سوپرمارکت وجود دارد. در حالی که اتیلن گلیکول در سیستم های بسته و در کاربردهای صنعتی کنترل شده استفاده می شود.

12. لیست قیمت ضدیخ روغنی

خرید مواد اولیه شیمیایی صنعتی خود را به مجموعه ایران کم اکس بسپارید. جهت اطلاع از قیمت ضدیخ ، خرید و فروش آن تماس حاصل بفرمایید.

ردیفمحصولقیمت
1ضدیخ صنعتیتماس بگیرید.
2ضدیخ ماشین- خنک‌کننده موتورتماس بگیرید.

سخن آخر

نکاتی که در هنگام استفاده از ضد یخ باید بدانید.

 1. زمان تعویض ضد یخ : 2 سال است. اما، دقت داشته باشید که زمان و شرایط کاری بر روی عمر مفید ضد یخ تاثیر گذار است.
 2. این ترکیب، با رنگ های مختلف در بازار عرضه می گردد. و رنگ آن نشانه کیفیت آن نیست.
 3. از مخلوط کردن ضد یخ با برند های مختلف اجتناب کنید.
 4. این ترکیب، معمولا کف تولید نمی کند.
 5. آب استفاده شده بر کیفیت ضد یخ تاثیر گذار است.

13. سوالات متداول

قیمت ضد یخ چقدر است ؟

جهت اطلاع از قیمت ضدیخ، با شماره ۰۲۱۷۶۸۷۲۴۶۵ در تماس باشید.

کار ضدیخ چیست ؟

ضد یخ سیالی است که جهت خنک کردن موتور استفاده می شود.

زمان تعویض، ضد یخ چند کیلومتر است ؟

هر 80 کیلومتر ، یک بار باید آن تعویض شود.

 

 

5/5 - (1 امتیاز)

2 دیدگاه دربارهٔ «ضدیخ چیست | قیمت خرید و فروش آن»

 1. خیلی ممنون از مقاله تون عالی بود. برای ماشین خودم ازتون ضدیخ گرفتم واقعا راضیم دمتون گرم… قبلا از ترب و گاریچی ضدی یخ گرفته بودم اونام در کل خوب بودن. ممنون که مشاوره دادید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *