هر آنچه باید در مورد گاز فریون، مبردها و CFC ها بدانید

گاز فریون (مبرد)

گاز فریون

گاز فریون چیست؟ هر آنچه باید در مورد فریون، مبردها و CFC ها بدانید
صنعت ساخت و ساز مملو از انواع و اقسام زبان هایی است، که می تواند ذهن اکثر افراد را به خود مشغول کند. به عنوان مثال، فریون، CFC، HCFC و هالوکربن. بنابراین وقتی سوالی مانند “فریون چیست” پرسیده می شود، دریافت پاسخ مستقیم دشوار است.

همانطور که گفته شد، مشتریان ما اغلب می پرسند که برخی از این اصطلاحات به چه معنا هستند. مانند کندانسور چیست ؟ یا HVAC مخفف چیست؟

با تخریب لایه اوزون، سوالات در مورد گاز فریون بسیار بیشتر شده است.

گاز فریون چیست و از چه چیزی ساخته شده است؟

فریون نام یک پتنت ثبت شده برای یک مبرد تجاری گاز غیر قابل احتراق است که توسط DuPont ساخته شده است. اگرچه فریون یک نام تجاری است. اما در صنعت HVAC به عنوان مترادف برای “مبرد” یا عامل خنک کننده شناخته می شود.

فریون یک هالوکربن متوسط ​​سمی اما از نظر شیمیایی پایدار است. که به صورت گازهای بی رنگ، بی بو و غیر قابل اشتعال در محیط ظاهر می شود. نقاط کم جوش آنها، کشش سطح پایین و گرانروی کم آنها را به یک مبرد مفید تبدیل کرده است.

انواع گاز فریون عبارتند از :

 1. دیکلروودیفلوئورومتان (فریون 12)
 2. تری کلرول فلوئورومتان (فریون 11)
 3. کلرودی فلوئورومتان (فریون 22)
 4. دی کلروتراستروفلوئورثان (فریون 114)
 5. تریکلروتریفلوئورثان (فرون 113)

مشخصات گاز فریون

انواع گازها عبارتند از :

 • مبرد یخچال فریزر و کولر اتومبیل  R134 a (برای دریافت قیمت گاز کولر R134 کلیک کنید.)
 • گاز مبرد R290 یا پروپان
 • گاز مبرد R410A
 • گاز  مبرد R436
 • گاز مبرد R407c
 • گاز مبرد R401a

دو گاز ارائه شده در زیر، به طور گسترده در بازار موجود هستند.

مشخصات گاز آر 22 عبارتند از :

 1. غیر سمی
 2. غیر قابل اشتعال
 3. به عنوان جایگزین گاز آر 11 شده است.
 4. آسیب کمتری به لایه اوزون می زند.

مشخصات گاز آر 134 عبارتند از :

 1. یک گاز خنثی است.
 2. به عنوان جایگزین گاز R12 انتخاب شده است. (مضرات تخریب لایه اوزون و قابلیت گرم کردن زمین گاز R134 بسیار کمتر از گاز R12 می باشد.)

کاربرد گاز فریون

گاز فریون مانند گاز R134 (در صنعت خودرو سازی) و گاز R22 (در سیستم های تهویه هوا، اسپیلیت ها، پکیج ها و یخچال فریزها) استفاده می شوند. (فروش گاز 22 در ایران کم اکس انجام می شود.)

ویژگی های ماده سرما زا یا گاز فریون

 • باید غیر سمی باشد.
 • باید غیرقابل اشتعال و انفجار باشد.
 • موجب اکسایش نشود.
 • نشتی به سرعت قابل تشخیص باشد.
 • باید توانایی روغن کاری داشته باشند.
 • اختلاف فشاری زیادی نباید بین حالت بخار و مایع داشته باشد.
 • برای قطعات سیستم مورد استفاده خورنده نباشد.
 • موجب فرسایش سیم پیچ موتورها نشود.

بنابراین، اکنون می دانیم که فریون یک اصطلاح رایج برای اشاره به مبرد تجاری AC است که در تهویه مطبوع و پمپ های حرارتی استفاده می شود. در حقیقت بجای این که بپرسید فریون چیست باید بگویید که “مبرد چیست و از چه چیزی ساخته شده است؟”

مبرد چیست و از چه چیزی ساخته شده است؟ CFC ها چیست؟

مبردهای مورد استفاده در تهویه مطبوع، کلروفلوروکربن نامیده می شوند که به نام CFC نیز شناخته می شوند. برخی از نمونه ها R-22 و R-410A هستند که هر دو به شدت در صنعت HVAC استفاده می شوند.

R-410A(Puron، Suva 410A و Genetron AZ-20) جایگزین گاز R-22 به عنوان مبرد ترجیحی برای سیستم های تهویه مطبوع تجاری و مسکونی در اکثر کشورهای توسعه یافته است.

این مطابق با پروتکل مونترال بود که تولید و واردات R-22 و سایر محصولات مشابه به نام HCFCها را موظف به فرآیند حذف تدریجی آن از سال 2010 کرده است.

نکته مهم این است که R410-A در فشار بالاتری کار می کند که با سیستم های موجود که از R-22 استفاده می کنند ناسازگار است. بنابراین، این امکان وجود دارد که سیستم AC خود را برای استفاده از مبرد جدیدتر مجهز کنید.

فریون از طریق یک سری خطوط مبرد در سیستم AC شما گردش می کند. این ماده از طریق سیستم عبور می کند و برای خنک کردن خانه شما تحت یک فرآیند خنک سازی استفاده می شود.

 1. در ابتدا، گاز از طریق کمپرسور AC فشرده می شود (در این نقطه داغ می شود) و از طریق سیم پیچ کندانسور فشار داده می شود، جایی که گرما را به هوای بیرون منتقل می کند.
 2. با سرد شدن فریون، دوباره به حالت مایع تبدیل می شود. سپس از طریق یک شیر انبساط حرارتی (TXV) حرکت می کند، به گاز کم فشار تبدیل می شود و از طریق سیم پیچ اواپراتور رانده می شود. فریون سرد همان چیزی است که گرمای خانه شما را جذب می کند تا هوای خنک تولید کند.

مبرد نباید به طور خود به خودی تخلیه شود. اگر سیستم خنک کننده شما دچار نشتی شد، AC شما باید توسط یک متخصص HVAC تعمیر شود و سیستم با مبرد بیشتری پر شود.

بازیابی گاز فریون

قبل از اینکه بدانیم CFCها چیست و چگونه به لایه اوزون آسیب می‌رسانند، انتشار مستقیم فریون در هوا معمول بود! وقتی به آن فکر می‌کنید، ترسناک است.
عمر فریون و سایر مبردها می تواند کوتاه مدت باشد زیرا صنعت دائما در حال نوآوری و جستجوی فناوری های جدید و هیجان انگیز است.
تمرکز بر حصول اطمینان از این است که سیستم های خنک کننده دیگر بر محیط زیست و تأثیر آنها بر گرمایش جهانی فشار نمی آورند.

سخن آخر

در نهایت، فریون فقط نام یک مبرد تجاری است که توسط یک شرکت تولید شده است. اکنون می دانید، که سوال شما باید اینگونه بیان شود : “مبردها از چه چیزی ساخته شده‌ است ؟”

اگر سوالی دارید که می‌خواهید در وبلاگ ما به آن پاسخ داده شود، با ما در میان بگذارید. خوشحال می‌شویم که مقاله‌ای برای شما بنویسیم.
اگر در ایران زندگی می کنید، ما خدمات تهویه مطبوع با کیفیت را ارائه می دهیم.

امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *