هیدروژن پراکسید برای سفید کردن دندان ها مناسب است ؟

هیدروژن پراکسید برای سفید کردن دندان ها مناسب است

هیدروژن پراکسید برای سفید کردن دندان ها مناسب است ؟

آب اکسیژنه یک ضد عفونی کننده رایج در اکثر خانه ها و جعبه های کمک های اولیه یافت می شود. این یک مایع همه کاره با طیف وسیعی از کاربردهای مختلف است. به عنوان یک ماده فعال، جهت سفید کردن دندان ها استفاده می شود. این کاربرد، اکثر افراد به فکر انداخته است که آیا پراکسید هیدروژن خریداری‌شده از فروشگاه را می توان به عنوان سفید کننده دندان استفاده کرد.

پراکسید هیدروژن می تواند در شرایط خاص به سفید کردن دندان ها کمک کند. البته، برخی از مسائل ایمنی مهم وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. در صورت استفاده نادرست از آن، ممکن است به مینای دندان آسیب برسد. در این مقاله بیشتر به هیدروژن پراکسید برای سفید کردن دندان ها خواهیم پرداخت.

آیا هیدروژن پراکسید برای سفید کردن دندان ها موثر است؟

پراکسید هیدروژن یک ماده فعال رایج و موثر در بسیاری از محلول های تجاری سفید کننده دندان است.

محصولات حاوی پراکسید مانند پراکسید هیدروژن و پراکسید کاربامید به عنوان عامل سفید کننده برای تغییر رنگ دندان عمل می کنند. پراکسید، می تواند تا حدی به لایه های دندان نفوذ کند و ترکیباتی که باعث تغییر رنگ می شوند، را از بین ببرد.

غلظت پراکسید هیدروژن در کیت های سفید کننده دندان های فروشگاهی می تواند تا 10 درصد باشد. دندانپزشکان ممکن است درمان های سفید کننده با غلظت پراکسید هیدروژن تا 40٪ را ارائه دهند.

از سوی دیگر، اکثر پراکسید هیدروژن خریداری شده در فروشگاه دارای غلظت 3٪ است.

بسیاری از مردم نگران این هستند که، غلظت های بالاتر پراکسید ممکن است منجر به عوارض جانبی بیشتری مانند از بین رفتن مینای دندان و حساسیت دندان شود. اما همیشه اینطور نیست. با این حال، به نظر می رسد که مدت زمانی که این محصولات روی دندان هستند، بسیار مهم است.

در واقع، نویسندگان مطالعه‌ای در سال 2016 دریافتند که ژل‌های با غلظت کمتر، زمانی که برای مدت طولانی‌تری روی دندان باقی می‌مانند، اثرات منفی بیشتری بر مینای دندان دارند.

ژل های با غلظت بالاتر اغلب به زمان کمتری روی دندان ها نیاز دارند تا اثربخش باشند، که می تواند خطر آسیب مینای دندان را کاهش دهد.

با این حال، مطالعه دیگری در American Journal of Dentistry Trusted Source حاکی از آن است که دهانشویه تجاری حاوی تنها 1.5 درصد پراکسید هیدروژن باعث روشن شدن قابل توجهی در مینای دندان انسان می شود. (پس از 4 هفته)

افرادی که دندان های حساسی دارند ممکن است بخواهند قبل از استفاده از پراکسید هیدروژن برای سفید کردن دندان ها با دندانپزشک خود مشورت کنند. طرز تهیه آب اکسیژنه در منزل

هیدروژن پراکسید برای سفید کردن دندان

نحوه تولید و استفاده از آن

روش تهیه دهانشویه پراکسید :

  • پراکسید هیدروژن 3 درصد و آب را بهم اضافه کنید.

دقت داشته باشید از خوردن محلول اجتناب کنید. این مخلوط را روزانه و به مدت 2 تا 4 دقیقه استفاده نمایید.

  • پراکسیدهیدروژن و جوش شیرین را با هم مخلوط کنید، تا خمیر صاف و غلیظی ایجاد شود.

از خوردن خمیر اجتناب کنید. خمیر را با استفاده از مسواک به دندان هایتان بزنید. چند دقیقه صبر کنید، سپس آن را با آب بشویید.

بسیاری از محصولات سفید کننده دندان بدون نسخه حاوی پراکسید هیدروژن یا پراکسید کاربامید هستند که به پراکسید هیدروژن تجزیه می شود.

انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) خاطرنشان می کند که محصولاتی که دارای مهر پذیرش ADA هستند، درمان های سفید کننده ایمن و موثر هستند. افراد باید دستورالعمل های این محصولات را به دقت دنبال کنند تا بهترین نتیجه را داشته باشند.

در مواردی که تغییر رنگ دندان جزئی باشد، ممکن است یک دهانشویه ساده حاوی پراکسید هیدروژن کافی باشد.

تمامی افرادی که هنگام استفاده از محصولات پراکسید هیدروژن روی دندان های خود متوجه درد یا حساسیت می شوند، باید استفاده از آنها را متوقف کنند و با دندانپزشک تماس بگیرند.

ایمنی و خطرات استفاده از آن

استفاده از پراکسید هیدروژن برای سفید کردن دندان دارای معایب و خطراتی است که باید قبل از استفاده از آن با آن ها آشنا شوید.

عوارض جانبی رایج روش های سفید کردن دندان شامل موارد زیر می شود.

  • حساسیت دندان
  • حساسیت لثه
  • لثه های تحریک شده یا ملتهب

هر فردی که این علائم را در طول درمان خود تجربه می کند. باید استفاده از محصول را متوقف کند و با دندانپزشک خود تماس بگیرد تا راه حل های دیگری به آن پیشنهاد شود.

سایر راه حل های سفید کننده دندان در خانه

روش های زیادی جهت سفید کردن دندان ها در منازل وجود دارد. بسیاری از داروهای خانگی رایج برای سفید کردن دندان شواهد علمی بسیار کمی برای حمایت از استفاده از آنها وجود دارد. با این حال، بسیاری از این درمان‌های خانگی برای سفید کردن دندان باید نسبتاً ایمن باشند. آنها عبارتند از :

  • زغال سنگ و نمک
  • جوش شیرین
  • آب لیمو
  • روغن کشی با روغن نارگیل
  • سرکه سیب

ADA هیچ یک از این روش ها را توصیه نمی کند و اشاره می کند که تحقیقاتی وجود دارد که نشان می دهد برخی از این روش ها موثر نیستند. در واقع، ممکن است، به دندان ها آسیب بزنند یا عوارض جانبی دیگری ایجاد کنند.

درمان خانگی سفید کردن دندان - جوش شیرین

سخن آخر

پراکسید هیدروژن یک درمان خانگی رایج برای سفید کردن دندان ها است. این ماده در بسیاری از محلول های سفید کننده دندان در منزل و مطب دندانپزشکی مورد توجه قرار گرفته است.

یک دهانشویه ساده پراکسید هیدروژن ممکن است به از بین بردن لکه های خفیف کمک کند. با این حال، فرد باید از ماندن محلول های پراکسید هیدروژن برای مدت طولانی روی دندان های خود اجتناب کند.

برای افرادی که لکه‌های تیره‌تری دارند، گزینه‌های سفیدکننده قوی‌تر هم بدون نسخه و با نسخه دندانپزشک در دسترس هستند.

پراکسید هیدروژن و محصولات حاوی آن در بسیاری از داروخانه ها و به صورت آنلاین به فروش می رسند.

برای خرید آب اکسیژنه کلیک کنید.

 

منبع  : medical news today

امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *