سولفونیک اسید

سولفونیک اسید

سولفونیک اسید چیست ؟ کاربردها و موارد استفاده این اسید، فروش، قیمت خرید و فروش اسید، خواص فیزیکی و شیمیایی، سایر اسامی، فرمول مولکولی ؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای این مطلب همراه ایران کم اکس بمانید.

اسیدهای سولفونیک از مهمترین ترکیبات آلی سولفور هستند. اسیدهای آزاد به طور گسترده به عنوان کاتالیزور در سنتزهای آلی استفاده می شوند، در حالی که نمک ها و سایر مشتقات اساس ساخت مواد شوینده، رنگ ها و کاتالیزورهای محلول در آب، داروسازی سولفونامید و رزین های تبادل یونی را تشکیل می دهند. اسیدهای سولفونیک آروماتیک به ویژه به عنوان مواد واسطه یا مواد اولیه در سنتز مفید هستند. به عنوان مثال، در تهیه فنل ها.

همان طور که در مورد مشتقات اسید سولفونیک تری فنیل فسفین (TPPTS)، P(C6H4-m-SO3Na)3 دیده می شود. گروه های آن می توانند حلالیت ترکیبات در آب را تا حد زیادی افزایش دهند، کمپلکس های فلزی این ترکیب به عنوان کاتالیزورهای همگن برای سنتز ترکیبات آلی در سیستم های دو فازی (مثلاً در مخلوط آب و یک حلال آلی) در صنعت و آزمایشگاه استفاده می شوند.

سولفونیک اسید

خرید و فروش سولفونیک اسید – Sulfonic acid

خرید Sulfonic acid، با کیفیت و مرغوب را به ایران کم اکس بسپارید.

اسید سولفونیک چه ویژگی هایی دارد؟

قدرت اسیدی بالای آن، یکی از مهم ترین خصوصیات اصلی این اسید است. این اسیدها حدود یک میلیون بار قوی تر از اسید کربوکسیلیک می باشد.

شکل ظاهریبه صورت مایع قهوه ای رنگ در محیط دیده می شود.
اسامی دیگر آناسید سولفونیک LABS، پی آمینو بنزن سولفونیک اسید، سولفانیلیک اسید، پی آمینو فنیل سولفونیک اسید، 4 آمینو بنزن سولفونیک اسید، آنیلین 4 سولفونیک اسید، آنیلین پی سولفونیک اسید و LABS
فرمول شیمیایی LABS یا اسید سولفونیکC6H7NO3S
حلالیتمحلول در آب، جذب کننده رطوبت و غیر فرار است.
دانسیته | چگالیدر دمای 25 درجه سانتیگراد 0,98 گرم بر سانتیمتر مکعب است.
رنگاین اسید معمولا بی رنگ و سمی است و دارای نقطه جوش بالایی است.

خاصیت قطبی بالای این اسید، موجب می شود که این اسید به صورت جامد کریستالی قهوه ای رنگ و چسبناک در محیط ظاهر شود.

کاربردبه عنوان کاتالیزور اسیدی در واکنش های اسیدی استفاده می شود.

کاربرد و موارد استفاده آن

این ترکیب ارزان ترین، سولفونیک در ترکیب موارد شوینده می باشد. برخی از مهم ترین و اصلی ترین موارد استفاده سولفونیکاسید شامل موارد زیر است.

 • این اسید، به عنوان امولسیون کننده محسوب می شود و نقش روان کننده را برعهده دارد.
 • جهت جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی بخ کار برده می شود.
 • به عنوان پاک کننده و از بین برنده لکه به کار برده می شود.
 • به عنوان سولفونیک آنیونیک در فرمول موارد شوینده
 • به عنوان عامل کف کننده در ترکیبات مواد شوینده
 • صنعت شوینده های پودری و مایع
 • به عنوان جذب کننده رطوبت استفاده می شود.
 • در آزمایشگاه ها استفاده می شود.

نحوه تولید Sulfonic acid

LABS دسته ای از ترکیبات آلی گوگرد است، که به طور کلی می توان گفت که در دسته ترکیبات آلی قرار دارد. این ترکیب، از طریق سوزاندن گوگرد به دست می آید.

ساختار مولکولی آن

سولفونیکاسید LABS یک تریبک سولفور آلی با فرمول عمومی است که در آن R یک گروه آلکیل به شمار می آید. در این ترکیب، یک اتم مرکزی گوگرد تتراهدرال مشاهده می شود، که سه اتم اکسیژن و یک اتم کربن در مرکز آن قرار دارد.

مصارف صنعتی

اسید سولفونیک با شماره ۰-۸۷-CAS ،۲۷۱۷۶ به عنوان یک سورفکتانت، حاوی بخش آنیونیک سولفونات و قلیایی می باشد، که از بنزن آلکیله سولفونات تشکیل می شود.

 • مهمترین و پرمصرف ترین ماده معدنی مصرف شده، در فرمول پودر و مایع است.
 • به عنوان پاک کننده، کف کننده و از بین بردن لکه ها در فرمولاسیون بیشتر ترکیبات شوینده مورد استفاده قرار می گیرد.
 • این محصول، از مهمترین ترکیبات ارگانوسولفور است. اسیدهای آزاد به عنوان کاتالیزور در سنتزهای آلی استفاده می شوند.
 • به عنوان ماده واسطه یا مواد اولیه در سنتز مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال : در ساخت فنول به عنوان حلال استفاده می شود. زیرا، گروه های شیمیایی موجود در آن موجب افزایش حلالیت ترکیبات می شود.
 • در صنعت نساجی استفاده می شود.
 • به عنوان عامل دفع گاز در صنعت الکتروپلاته و چرم استفاده می شود.

خطرات و خوردگی آن

سولفونیک اسید، یک اسید غیر اکسنده و فوق العاده قوی است. به طوری که می توان گفت که قدرت اسیدی آن یک میلیون برابر بیشتر از سایر اسیدها همچون اسید استیک و بنزوئیک اسید می باشد. از آنجا که این ترکیب فوق العاده اسیدی است. بدین جهت، باید اقدامات استانداردی را از نظر کاربری، ذخیره و قرار گرفتن در معرض این ماده رعایت گردد.

زمانیکه، لوله در معرض نور قرار می گیرد، لازم و ضروری می باشد که مواد مورد استفاده به اندازه کافی در برابر اثرات خورنده اسید سولفونیک، مقاوم باشند. در موارد شدیدتر می تواند، موجب سوزش چشم، پوست و ریه و همچنین سوختگی شود. از این رو، باید محدودیت های مواجهه شغلی برای شیوه های ایمن صنعتی اجرا شود.

صنایعی که از اسید سولفونیک استفاده می کنند. باید با استفاده از تهویه موضعی یا اگزوز برای رهاسازی مواد شیمیایی محصور ایمن شوند. در صورت فقدان دستگاه تهویه، استفاده از ماسک توصیه می شود. برگه اطلاعات ایمنی این محصول ارسال گردد، تا کلیه موارد ایمنی و سلامتی در مورد این ماده مفید اما خطرناک رعایت شود.

مضرات اسید سولفونیک برای پوست

هنگامی که اسید سولفونیک روی پوست اعمال می شود، می تواند اشعه های مضر UV را جذب کند. علاوه بر ایجاد آفتاب سوختگی، اشعه ماوراء بنفش نقش مهمی در پیری زودرس پوست و در ایجاد سرطان‌های پوستی مانند ملانوم نقش دارد.

قیمت سولفونیک اسید – Sulfonic acid

جهت اطلاع از قیمت ها، با شماره های درج شده در زیر تماس بگیرید.

پرسش-پاسخ

مشتاقانه آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستیم. پاسخ سوالات خود را از ما بخواهید. در کمترین زمان ممکن پاسخگو خواهم بود.

اسید سولفونیک را از کجا بخریم ؟

شما می توانید مواد شیمیایی با کیفیت و با قیمت مناسب را از ایران کم اکس تهیه نمایید. خرید و فروش اسید سولفونیک را به ما بسپارید.

در حال حاضر قیمت عمده اسید سولفونیک چقدر می باشد ؟

جهت اطلاع از خرید و قیمت ها، با شرکت ایران کم اکس در تماس باشید.

آمینو سولفونیک اسید چیست؟

اسیدهای آمینونفتالن سولفونیک ترکیباتی با ترکیب C10H6(NH2)(SO3H) هستند که از نفتالین (C10H8) به دست آمده و توسط گروه های آمینو و اسید سولفونیک جایگزین شده است. این ترکیبات جامدات بی رنگ هستند. آنها پیش سازهای مفیدی برای رنگ ها هستند.

 

 

 

 

امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *