مواد اولیه فوم پلی یورتان

مواد اولیه فوم پلی اورتان

مواد اولیه فوم پلی یورتان (مواد اولیه فوم پلی اورتان)  چیست ؟  کاربرد  ؟  انواع آن  ؟  نحوه استعلام قیمت ؟  چگونگی خرید و فروش آن ؟ قیمت مواد اولیه pu  ؟  

فوم پلی یورتان، یکی از اعضای اصلی خانواده پلیمر ها است.  که از ترکیب ایزوسیانات با پلی ال تولید می شود. و کاربرد زیادی در صنعت هوافضا، اتومبیل، جذب رادار و محافظ تداخل الکترومغناطیسی، جاذب های روغن، سنسور، ضد آتش، در فوم های حافظه دار و مواد زیست پزشکی دارد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد مواد اولیه فوم اورتان تا انتهای مطلب همراه ما باشید. 

فهرست مطالب

 1. پلی یورتان
 2. کاربرد
 3. فوم پلی اورتان
 4. تولید
 5. انواع فوم پلی اورتان
 6. مواد اولیه فوم پلی اورتان
 7. بازار فروش مواد اولیه فوم پلی یورتان
 8. قیمت
 9. سوالات متداول

پلی یورتان 

پلی اورتان (PU) یکی از مهمترین و اصلیترین پلیمرهای ترموپلاستیک است. که ساختارش دارای واحد تکراری پیوند اوره (NHCOO) است. این ماده از پلیمریزاسیون ایزوسیانات، پلیول و سایر مواد افزودنی تولید می شود. به عبارت ساده تر PUF مواد منبسط شده ای است که ساختار آن از ترکیب چندین فرآیند حاصل می شود. ابتدا واکنش دهنده ها با هم مخلوط، و سپس یک پلیمریزاسیون (واکنش بین ایزوسیانات و پلیول) و انبساط (واکنش بین ایزوسیانات و آب) تقریباً همزمان انجام می شود.

پلی یورتان (PU)، به دلیل مقاومت بالا در برابر کشش، مقاومت شیمیایی ، قابلیت پردازش و خواص میکانیکی در زمینه های مختلف کاربرد دارد. وزن مولکولی و توانایی اتصالات عرضی تعیین کننده نوع فوم پلی یورتان است. پیوند هیدروژنی که پیوند فیزیکی زنجیره پلیمری را ایجاد می کند، به افزایش عملکرد و خواص کلی فوم کمک می کند.

جهت اطلاع از قیمت مواد اولیه شیمیایی صنعتی با شرکت ایران کم اکس در تماس باشید.

پلی اورتان و کاربرد

پلی یورتان (PU)، یک نوع پلیمر خطی است، که حاوی گروه های کاربامات (-NHCO2) است. این گروه های کاربامات که اورتان نامیده می شوند، از واکنش بین دی ایزوسیانات ها و پلیول ها (هر دو این مواد از فراورده های نفت خام هستند) تولید می شوند. از PUها، به طور گسترده در عایق کاری ساختمان، پوشش های سطح، چسب، مبلمان، صندلی خودرو، سپر و ضربه گیر خودروها، ساندویچ پنل ها، عایق حرارتی و وسایل ورزشی استفاده می کنند. به طوری که این فوم ها کاربردهای متنوعی در زندگی ما دارند. PUها، از ورود صدا، هوا و رطوبت جلوگیری می کنند. این ماده، با عنوان دوستدار طبیعت شناخته شده و معروف است. فوم اورتان فرار و سرطان زا نیست.

فوم پلی اورتان

اولین یورتان در سال 1849 توسط ورتز سنتز شده است. پس از آن، در سال 1937، اتو بایر از واکنش بین یک دیول پلی استر و یک دی ایزوسیانات، موفق به سنتز PUs شد. PU ها پلیمرهایی هستند که در اثر واکنش بین گروه OH، یک پلیول با گروه های NCO، یک ایزوسیانات تشکیل می شوند. نام آن با پیوند یورتان حاصل همراه است. این واکنش گرما زا است و موجب تولید پیوندهای پلی اورتانی می شود.

فرمول شیمیایی فوم پلی اورتان

فوم پلی اورتان نوعی ماده پلیمری است که ساختار سلولی دارد. و به طور گسترده در صنعت حمل و نقل کاربرد دارد. پلی اورتان سخت، انعطاف پذیر و نیمه جامد از مهمترین انواع این فوم هستند، که به نوع سلول باز و بسته تقسیم می شوند.

ساختار این ترکیبات، به دو صورت جامد و سلول باز در بازار موجود است. فوم PU به دو دسته سخت و نرم تقسیم می شود.

تولید پلی یورتان یا PU

معمولا پلیمرهای مصنوعی، مانند پلی یورتان، از واکنش مونومرهای موجود در ظرف واکنش تولید می شوند.

به منظور تولید پلی یورتان، یک مرحله واکنش انجام می شود. در این مرحله : دی ایزوسیانات (OCN-R-NCO) با دیول (HO-R-OH) واکنش می دهد. به طوری که این واکنش موجب تشکیل دو پیوند شیمیایی می شود. این پیوندها شامل : یک الکل واکنش پذیر (OH) و یک ایزوسیانات واکنش پذیر (NCO) هستند. این گروه ها بیشتر با مونومرهای دیگر واکنش نشان می دهند تا یک مولکول بزرگتر و طولانی تر را تشکیل دهند.

پلی یورتان هایی که دارای کاربرد تجاری هستند. معمولا شامل گروه های زیر هستند :

 • *استرها
 • *اترها
 • *آمیدها یا گروه های اوره

در نهایت به طور کلی پلی اورتان ها از فرمول زیر تشکیل می شوند :

ایزوسیانات + پلیول = پلی اورتان                                                                       

💡 حتما بخوانید : درباره خواص و تولید پلی اورتان ها بیشتر بدانید.

انواع پلی یورتان یا PU

فوم پلی اورتان راحتی و آسایش را برای ما به ارمغان می آورد. کاربردهای این ماده از وسایل بسیار کوچک و ساده مانند اسفنج ظرف شویی گرفته تا انواع عایق های صوتی گسترده شده است. انواع پلی اورتان (فوم pu) عبارتند از : 

 • *فوم انعطاف پذیر
 • *فوم سفت و سخت
 • *فوم های انعطاف پذیر قالب گیری شده
 • *قالب تزریق واکنش
 • *فرمولاسیون دو جزئی

فوم پلی اورتان | مواد اولیه فوم پلی یورتان

مزیت

فوم پلی یورتان، دارای مزیتهایی همچون هدایت حرارتی کم، وزن سبک، استحکام و مقاومت حرارتی بالا می باشد.

معایب

از جمله معایب فوم پلی اورتان می توان به عدم جذب در محیط زیست و تولید گازهای مضر اشاره کرد. 

مواد اولیه فوم پلی یورتان (PU) – مواد اولیه پلی اورتان (مواد اولیه PU)

برای تولید فوم PU، از مواد اولیه مختلفی استفاده می کنند. این مواد شامل مونومرها، پروپلیمرها و تثبیت کننده ها هستند که از یکپارچگی پلیمر و رنگ ها محافظت می کنند. 

مواد اولیه مورد نیاز برای تهیه و ساخت پلی یورتان یا ابر و اسفنج در زیر نوشته شده است.

 • *پلیول (پلی ال پلی استر ، پلیول پلی اتر، پلی کربنات، پلی کاپرولاکنون و آکریلیت)
 • * پلی ایزوسیانات (ایزوسیانات PM200، ایزوسیانات KP200، تی دی ای یا تولوئن دی ایزوسیانات)
 • *متیلن کلراید (با برند سامسونگ کره و ال جی)
 • *انواع کاتالیزور (کاسموس یا قلع (TIN) و کاتالیزور دابکو یا آمین LV33)
 • *مواد افزودنی

در ادامه به توضیح آن ها خواهیم پرداخت.

 

مواد اولیه فوم پلی یورتان

ایزوسیانات

ایزوسیانات، یکی از مواد اصلی و مهم، جهت تولید فوم پلی یورتان است. این ترکیبات، بسیار واکنش پذیر و حاوی گروه (NCO) هستند. مهم ترین ویژگی این مواد عملکرد آن ها است. که این عملکرد، به تعداد گروه های ایزوسیانات (-NCO) در هر مولکول بستگی دارد. برای برنامه های کاربردی پلی یورتان (PU)، معمولا از ایزوسیانات با بیش از دو گروه (-NCO) استفاده می کنند. ایزوسیانات، خصوصیات متفاوتی را به محصول نهایی می بخشد.                                        

بسیاری از محصولات PU، مانند فوم های انعطاف پذیر، از تولوئن دی ایزوسیانات (TDI) ساخته می شوند.

انواع ایزوسیانات های مورد استفاده در تولید پلی اورتان ها شامل موارد زیر هستند.

 • *تولوئن دی ایزوسیانات (TDI)
 • *ایزوسیانات پلیمری (PMDI)
 • علاوه بر این ایزوسیانات ها، مواد دیگری نیز در تولید پلی یورتان ها شرکت دارند. این مواد عبارتند از:
 • *1،5-نفتالین دی ایزوسیانات
 • *دی ایزوسیانات بوتیل

این مواد گران قیمت هستند. و به طور عمده، برای واکنش های که نیازمند دمای بالا هستند، استفاده می شوند.

پلی ال

پلی ال، یکی دیگر از مواد اصلی مورد نیاز برای تولید پلی یورتان است. این ماده، شامل چندین گروه الکلی (OH) است. پلی اتر و پلی استر، دو نوع اصلی از پلی ال های مورد استفاده در صنعت PU هستند. پلی اترها غالباً برای این منظور استفاده می شوند. با این وجود، پلی ال های مختلف پلی اتیلنی نیز مورد استفاده قرار می گیرند. این پلی ال ها شامل : پلی اتیلن گلیکول و پلی پروپیلن گلیکول می باشند. این مواد، معمولا برای ساختن فوم های انعطاف پذیر یا الاستومرهای ترموست به کار برده می شوند.                                                       

پلی اتر

پلی اترها با وزن مولکولی 500 تا 3000 به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند. این ترکیبات، از پروپیلن اکسید (PO) و اتیلن اکسید (EO) ساخته می شوند. پروپیلن اکسید مهمترین ماده سازنده پلیول است. در حالی که اتیلن اکسید فقط در مقادیر اندک برای اصلاح خواص پلیول به کار برده می شود. عملکرد پلی اتیلن می تواند متغیر باشد. زیرا این عملکرد به تعداد گروه های هیدروکسیل فعال در هر مولکول بستگی دارد. تعداد گروه های هیدروکسیل موجود در مواد بالا عبارتند از:

 • *تعداد گروه های هیدروکسیل برای الاستومرها (2)
 • *تعداد گروه های هیدروکسیل برای فوم های انعطاف پذیر (تقریبا 3 تا 6)
 • *تعداد گروه های هیدروکسیل برای فوم های های سخت (6)

 پلی ال پلی استر، معمولا از واکنش یک دیول مانند اتیلن گلیکول با یک اسید کربوکسیلیک تشکیل می شود. پلیول های پلی استر، PU هایی با خاصیت کششی و انعطاف پذیری بالایی را تولید می کنند.

مواد افزودنی پلی یورتان

برخی از مواد پلی اورتان در برابر صدمات ناشی از گرما، نور، آلودگی های جوی و کلر آسیب پذیر هستند. بنابراین از تثبیت کننده ها یا مواد افزودنی پلی یورتان به منظور محافظت از پلیمرها و جهت افزایش کیفیت فوم اورتان استفاده می کنند. که افزایش مقدار این مواد بسته به کاربرد فوم است. به عنوان مثال :

 • *استفاده از یک صفحه نمایش UV به نام هیدروکسی بنزوتریازول (به منظور کاهش نور)
 • *استفاده از آنتی اکسیدان ها مانند فنول (برای محافظت در برابر واکنش های اکسیداسیون)
 • *استفاده از ترکیباتی که مانع تغییر رنگ ناشی از آلاینده های جوی می شوند (ممکن است اضافه شوند)

معمولاً، این ترکیبات تغییر رنگ می توانند با اکسیدهای نیتروژن در آلودگی هوا در تعامل باشند.

کاتالیزور یا کاتالیست های مورد استفاده در مواد اولیه فوم پلی یورتان

یکی دیگر از مواد اولیه فوم پلی یورتان، کاتالیزورها هستند. این مواد، نقش مهمی را در تولید پلی یورتان ها (PU) ایفا می کنند. کاربردهای مهم این ماده در زیر آورده شده است.

 • *کاتالیزورها، به منظور حفظ تعادل بین واکنش ایزوسیانات و پلی ال به کار برده می شوند. علاوه براین، برای سرعت بخشیدن به واکنش و تشکیل پیوندهای اورتان استفاده می شوند. به عنوان مثال : کاتالیزورهای قلع برای کاتالیز الاستومرهای رولی و سیستم های قالب گیری تزریقی واکنش (RIM) مورد استفاده قرار می گیرند.

کاتالیست های متداول مورد استفاده برای کاربردهای فوم انعطاف پذیر و سخت شامل موارد زیر است. 

 • *PMDETA
 • *T9
 • *DBTL
 • *DMCHA
 • *DMDEE
 • *DMEA
 • *TEDA

بازار فروش مواد اولیه فوم پلی یورتان

مصرف جهانی PU در سال 2017، 60.5 میلیارد دلار تخمین زده شده است و پیش بینی می شود تا سال 2021 بیش از 79 میلیارد دلار برسد. پلی ال، ایزوسیانات، مواد افزودنی و کاتالیزورها، به طور گسترده به عنوان فوم استفاده می شوند. و نقش بسیار گسترده و مهمی را بر زندگی روزمره ما دارند. 

قیمت خرید و فروش مواد اولیه pu – مواد پلی یورتان

اگر برای صنعت خود نیازمند مواد اولیه پلی اورتان هستید، ما ایزوسیانات (ایزوسیانات pm200، ایزوسیانات kp200) و تی دی ای یا تولوئن دی ایزوسیانات، پلی ال یا پلیول را با بهترین کیفیت و قیمت را در اختیار شما قرار می دهیم. 

Questionسوالات پر تکرار 

قیمت آن چقدر است ؟

جهت اطلاع از قیمت ها از طریق شماره های درج شده در این صفحه با ما در تماس باشید.

آن را از کجا تهیه کنم ؟

خرید مواد اولیه صنعت خود را به ما بسپارید، ما این مواد را با بهترین برندهای روز دنیا در اختیار شما قرار می دهیم.

 

امتیاز دهید

2 دیدگاه دربارهٔ «مواد اولیه فوم پلی یورتان»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *