گاز R22

گاز R22

کلرودی فلورومتان یا دی فلورومنوکلرومتان یک هیدروکلرو فلوئورو کربن (HCFC) است. این گاز بی رنگ بیشتر با نام های HCFC-22 یا R-22 یا CHClF شناخته می شود. معمولاً به عنوان پیشران و مبرد استفاده می شود. این کاربردها تحت پروتکل مونترال در کشورهای توسعه یافته در سال 2020 به دلیل پتانسیل تخریب لایه ازن (ODP) و پتانسیل بالای گرمایش جهانی (GWP) حذف شدند. در کشورهای در حال توسعه این فرآیند تا سال 2030 تکمیل خواهد شد. 

گاز R22، عضوی از خانواده بزرگ هیدرو فلوئور کربن ها است. این گاز بی رنگ و بی بو، به طور گسترده به عنوان گاز مبرد در سیستم های برودتی استفاده می شود. کمپرسورهایی که با گاز R22 سازگار هستند. عبارتند از : کمپرسور بیتزر، کمپرسور اسکرو کامپکت بیتزر، کمپرسور دورین، کمپرسور فراسکلد، کمپرسور روتاری پاناسونیک، کمپرسور اسکرال دانفوس، کمپرسور اسکرال کوپلند، کمپرسور منیوروپ دانفوس، کمپرسور دایکین و کمپرسور بریستول

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد این گاز، کاربردها، خواص فیزیکی و شیمیایی، مضرات، آنالیز آن، جایگزین، وزن خالی کپسول و سایر سوالات خود همراه ایران کم اکس باشید. 

معرفی گاز R-22 

دی کلرو فلور و متان، با نام گاز R22 شناخته شده است. یک گاز مبرد با فرمول شیمیایی CHCLF2 است. این ترکیب، گازی بی رنگ و بی بو است، که به طور گسترده از آن در سیستم های سرمایشی استفاده می کنند. این گاز موجب تخریب لایه اوزون می شود.

کلروفلورو متان به عنوان جایگزین R11 و R12 استفاده شده است.

R-22 اغلب به عنوان جایگزینی برای CFC-11 و CFC-12 استفاده می شود، زیرا پتانسیل تخریب لایه ازن آن نسبتاً پایین است. که دارای کمترین هالوآلکان های حاوی کلر است. با این حال، حتی این پتانسیل کاهش لایه ازن دیگر قابل قبول نیست.

گاز R22 با روغن‌های روغن معدنی مانند روغن سفید (White Oil) – روغن آلکیل بنزن (Alkylbenzene) و روغن پلی اُل استر (POE) سازگار می باشد. 

گاز R-22

 

سازگاری گاز R22، با انواع شیر انبساط در جدول زیر نشان داده شده است. 

تولید کننده نوع  شیر انبساط
Danfoss شیر انبساط ترموستاتیک

(TUB-TUBE-TCBE) , (TUAE-TCAE-TUA) , (T2-TE2) , (TE5-TE55)

شیر انبساط الکتریکی

ETS6 , (ETS12.5-ETS400) , AKV

Alco شیر‌های انبساط سری T :

TX3 , TX6 , T , L , TI

خواص فیزیکی و شیمیایی آن 

برخی از مهم ترین خواص گاز  آر 22 در زیر آورده شده است. 

نام محصول

گاز R-22

نام آیوپاک ماده شیمیایی 

کلرو دی فلورو متان

عنوان انگلیسی

R22

فرمول شیمیایی

CHCLF2

جرم مولکولی

86.47 گرم بر مول

دما ذوب

175.42 – درجه سانتیگراد

دما جوش

40.7 – درجه سانتیگراد

 

ویسکوزیته در صفر درجه سانتیگراد

12.56µPa⋅s (0.1256 cP)

سایر اسامی

HCFC-22 ، R22 

Freon 22 

فریون 22

 

آنالیز گاز 22

 

pdf (1)

کاربرد و موارد استفاده 

گاز فریون R22، به طور گسترده در صنایع برودتی، تهویه مطبوع، سردخانه ها و یخچال ها مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد گاز 22

کاربرد صنعتی کلرو دی فلورو متان

موارد استفاده صنعتی R 22 شامل موارد زیر می باشد. 

 • عامل برودتی برای تأسیسات برودتی استفاده می شود. 
 • عامل برودتی در سیستم های تهویه مطبوع استفاده می شود. 
 • عامل دمنده برای پلی استایرن اکسترود شده (XPS) استفاده می شود. 
 • ترکیب مخلوط استریل استفاده می شود. 
 • در تهویه مطبوع واحد‌های صنعتی و تجاری فریونی استفاده می شود. 
 • به عنوان مبرد اصلی فرآیندهای صنعتی فریونی استفاده می شود. 
 • در سیکل تبریدِ دما پایین و دما متوسط استفاده می شود. 
 • در کولر خودروها استفاده می شود. 

اگر برای صنعت خود نیازمند گاز R-22 هستید ، ما گاز R22 را با بهترین کیفیت و قیمت را در اختیار شما قرار می دهیم. 

خطرات و مضرات گاز R-22

گاز مبرد، به عنوان تخریب کننده محیط شناخته شده است. این گاز لایه اوزون را از بین می برد. از بین رفتن لایه اوزون موجب گرم شدن کره زمین می شود. و به دنبال آن آب شدن یخ های قطبی و نابود شدن پوشش گیاهی می شود. 

میزان تخریب پذیری در گازهای مختلف متفاوت است. به طوری گاز R12 در مقایسه با گاز R22 از تخریب پذیری بالایی برخوردار است. و گاز R134 نسبت به دو گاز گفته شده، دارای خطرات کمتری است. 

خطرات و مضرات گاز 22

جایگزین گاز R-22

برخی از جایگزین های گاز فریون در زیر نوشته شده است. 

 • *R-407A 
 • *R-407C 
 • *R-407F
 • *R-407H
 • *R-421A
 • *R-422B
 • *R-422C
 • *R-422D
 • *R-424A
 • *R-427A
 • *R-434A
 • *R-438A
 • *R-458A
 • *R-32 or HFC-32

برنامه فعلی آن 

رایج ترین نوع مبرد مورد استفاده در تهویه مطبوع و تجهیزات تبرید HCFC-22 (یا R-22) است. اگر کولر گازی یا پمپ حرارتی شما قبل از سال 2010 ساخته شده باشد، به احتمال زیاد از مبرد R-22 استفاده می کند. (شما می توانید با بررسی پلاک روی واحد کندانسور خارجی خود متوجه شوید که کولر یا پمپ حرارتی شما از چه نوع مبردی استفاده می کند.)

با این حال، با توجه به اثرات تخریب لایه ازن، فلوئوروکربن ها، و به ویژه هیدروکلرو فلوئوروکربن ها (HCFCs)، توسط آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA) حذف می شوند.

تولید HCFC-22 (R-22) تا سال 2020 به طور کامل متوقف خواهد شد. در حالی که شما هنوز هم می توانید مقداری مبرد R-22 را پس از سال 2020 پیدا کنید، اما گران تر خواهد بود و باید به مقادیر بازیافت شده و قبلاً تولید شده تکیه کنید.

تعیین نوع مبرد سیستم HVAC شما

اگر از تاریخ ساخت واحد HVAC خود مطمئن نیستید، برچسب روی کمپرسور را بررسی کنید. این قطعه معمولاً خارج از خانه نصب می شود. برچسب به وضوح به شما می گوید که آیا از R-22 (HCFC-22) یا R-410A (مبرد مورد استفاده در واحدهای جدیدتر) استفاده می کند.

بهترین راه برای رسیدگی به مرحله خروج R-22

مطمئناً کولر گازی می تواند بین 15 تا 20 سال عمر کند. این نیز یکی از دلایلی است که ممنوعیت HCFC-22 هنوز اجازه استفاده از R-22 “بازیافت شده” را می دهد.

در حالی که با وجود ممنوعیت همچنان می توانید از R-22 AC خود استفاده کنید، به این معنی نیست که باید استفاده کنید. به خصوص اگر سیستم تهویه مطبوع فعلی شما بیش از یک دهه از عمر آن گذشته باشد. جدا از اینکه احتمالاً کاربر R-22 هستند، چنین واحدهای قدیمی بیشتر مستعد خرابی هستند.

با گذشت زمان، تعمیرات این مشکلات تهویه مطبوع به مقدار قابل توجهی اضافه می شود. هزینه های تعمیر می تواند آنقدر زیاد باشد که خرید یک واحد HVAC جدید منطقی تر باشد.

علاوه بر این، مدل‌های قدیمی‌تر HVAC به اندازه واحدهای مدرن‌تر از نظر انرژی کارآمد نیستند. با جایگزینی واحد تهویه مطبوع R-22 خود با یک مدل کم مصرف، می توانید 20 تا 40 درصد در هزینه های خنک کننده صرفه جویی کنید. این صرفه جویی های هنگفت باید به اندازه ای باشد که شما را به فکر گرفتن یک سیستم HVAC جدید بیاندازد.

اگر از تجهیزاتی استفاده می‌کنید که از مبرد R-22 یا 34 HCFC دیگر که در حال حذف شدن هستند، استفاده می‌کنید، ما به شدت توصیه می‌کنیم تجهیزات HVAC خود را زودتر با یک مبرد دوستدار ازن جایگزین کنید. هرچه بیشتر منتظر بمانید، خدمات مبرد شما گرانتر خواهد بود.

هیچ الزامی برای تبدیل تجهیزات تبرید (“بهسازی”) یا جایگزینی برای جایگزین های غیر تخریب کننده لایه ازن وجود ندارد، اما همچنان می تواند به نفع شما باشد.

سیستم های تهویه مطبوع امروزی نه تنها از مبرد دوستدار ازن استفاده می کنند، بلکه در مصرف انرژی نیز بسیار کارآمد هستند. این کار باعث کاهش ردپای کربن شما و صرفه جویی در هزینه در قبض انرژی هر سال می شود.

قیمت گاز R22 – قیمت گاز r22 هانیول – گاز r22 دیوای

قیمت گاز 22 (DY) را از شرکت ایران کم اکس جویا شوید. 

خرید و فروش گاز 

جهت خرید گاز فریون، با ایران کم اکس تماس بگیرید. بعد از استعلام قیمت سفارش خود را ثبت نمایید.

whatsapp-icon  واتساپ :  ۰۹۱۹۸۰۲۴۴۳۲

tel موبایل  :  ۰۹۹۱۲۳۱۷۶۶۹

tell شماره تماس دفتر : ۰۲۱۷۶۸۷۲۴۶۵

پرسش-پاسخ 

مشتاقانه آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستیم. پاسخ سوالات خود را از ما بخواهید. در کمترین زمان ممکن پاسخگو خواهم بود.

در حال حاضر قیمت قیمت گاز r22 dy چقدر می باشد ؟ 

جهت اطلاع از قیمت ها با کارشناسان ما در واحد فروش مجموعه ایران کم اکس در ارتباط باشید.

آن را از کجا تهیه کنیم ؟

 آر 22 ، اصل را بدون واسطه از ما ، ایران کم اکس بخرید.

خرید گاز آر 22 را به ایران کم اکس بسپارید. جهت اطلاع از قیمت، خرید و فروش گاز فریون (چین ، هند ، ژاپن) تماس حاصل بفرمایید. 

وزن خالی کپسول گاز چقدر است ؟ 

وزن خالی این کپسول ، 3 کیلوگرم است. 

گاز رفریجنت R22 را تعریف کنید ؟ 

کلرو دی فلورومتان، CHClF2 یا R22 طبق لیست مبردها، یک هیدرو کلرو فلورو کربن (HCFC) است.

کلرو دی فلورومتان برای چه مواردی استفاده می شود؟

کلرو دی فلورومتان یک گاز بی رنگ با بوی ملایم شبیه به اتر است. که به طور گسترده به عنوان مبرد و حلال استفاده می شود.

آیا کلرو دی فلورومتان قابل اشتعال است؟

خیر، غیر قابل احتراق است.

گاز مبرد مایع یا گاز است ؟ 

مبرد یک مایع است که در چرخه تبرید سیستم های تهویه مطبوع و پمپ های حرارتی مورد استفاده قرار می گیرد، جایی که در اکثر موارد آنها یک مرحله فاز مکرر از مایع به گاز و دوباره از گاز به مایع تبدیل می شوند. 

HCFC-22 همان R22 می باشد ؟

بله، گاز 22 عموما با نام فریون در بین افراد شناخته شده است، توسط EPA به عنوان HCFC-22 ذکر شده است.

HCFC بی خطر است ؟

اگرچه مبرد HCFC-123 ممکن است نسبت به CFC-11 سازگارتر با محیط زیست باشد، اما سمی تر است و خطرات بالقوه بیشتری برای سلامتی افرادی که با آن و اطراف آن کار می کنند، را به همراه دارد. هر دو مبرد HCFC-123 و CFC 11 غیر قابل اشتعال هستند.

HCFC 123 سمی است؟

HCFC-123 به طور گسترده ای به عنوان مبرد تهویه، عامل دمنده فوم، مواد شوینده و سایر مبردها استفاده می شود. اما نتایج مطالعات حاکی از آن است که در حیوانات و انسان ها سمی است. 

سمی ترین مبرد چیست؟

آمونیاک، رایجترین مبرد سمی است، که معمولاً در وسایل قدیمی یا کاربردهای صنعتی بزرگ یافت می شود. 

مبردهای مدرن سمی هستند؟

خطرات مرتبط با تجهیزات تبرید و تهویه مطبوع می تواند شامل سمیت، اشتعال پذیری، خفگی و خطرات فیزیکی باشد. 

R22 چیست؟

R22، یک ماده مبرد مطبوع است که برای خنک کردن دستگاه های تهویه مطبوع استفاده می شود.

گاز R22 مخرب لایه اوزن است ؟ 

پس از سال ها استفاده از R22 در واحدهای تهویه مطبوع در هر اندازه، مشخص شد که R22 یک ماده شیمیایی خطرناک است که به طور قابل توجهی به نازک شدن لایه ازن کمک می کند.

مبرد R22 هنوز در بازار موجود است؟

دولت ایالات متحده محدودیت هایی را بر روی R22 اعمال کرده است و این الزام را صادر کرده است که مبرد R22 باید تا سال 2020 از استفاده در سیستم های خنک کننده حذف شود. در این مرحله، R22 دیگر تولید نخواهد شد و نمی توان از آن به عنوان مبرد در سیستم های تهویه مطبوع جدید استفاده کرد.با این وجود ، این گاز هنوز به طور کامل از بازار حذف نشده است. 

 

 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.