اتیل کلراید (کلرواتان) چیست ؟

اتیل کلراید

اتیل کلراید با نام کلرواتان، متعلق به خانواده بی حس کننده های موضعی است که با مسدود کردن موقت اعصاب بدن از احساس درد کار می کنند. این بی حس کننده ها با ایجاد فلج عضلانی در تماس با عصب موثر است. بی حس کننده های موضعی به دو گروه آمید و استر طبقه بندی می شوند. آنها از کوکائین گرفته می شوند، اما کمتر اعتیاد آور هستند و باعث انقباض عروق یا فشار خون بالا نمی شوند. تکنیک های مختلفی برای تجویز بی حس کننده های موضعی از جمله بلوک عصبی، بی حسی سطحی، بی حسی اپیدورال، نخاعی و انفیلتراسیون استفاده می شود.

خواص فیزیکی-شیمیایی
جرم مولکولی64.51 g/mol
فرمول شیمیاییC2H5Cl
حالت فیزیکیگاز بی رنگ با بوی تند اتری
نام لاتینethyl-chloride
سایر اسامیکلرواتان
نقطه جوش12.5 درجه سانتی گراد
نقطه انجماد138- درجه سانتی گراد

فهرست مطالب

 1. خرید
 2. کاربرد
 3. روش تولید
 4. سخن پایانی

خرید اتیل کلراید

اگر به دنبال خرید اتیل کلراید هستید، پیشنهاد می کنم کمی تحقیق کنید و تامین کنندگان مواد شیمیایی معتبر را در منطقه خود پیدا کنید. قبل از خرید، اطمینان حاصل کنید که اعتبار آنها و فرآیندهای کنترل کیفیت آنها را تأیید کنید. مهم است که هنگام خرید مواد شیمیایی ایمنی و کیفیت را در اولویت قرار دهید. { متیلن کلراید چیست ؟ }

کاربرد و موارد استفاده از اتیل کلراید

اتیل کلراید در مصارف زیر استفاده می شود.

 • بی حسی موضعی
 • سوراخ کردن گوش
 • آسیب های ورزشی و سایر اهداف پزشکی
 • در تولید سلولز، رنگ
 • به عنوان حلال و مبرد
 • تعدادی از محصولات دارویی تخصصی که حاوی اتیل کلرید هستند.

شایان ذکر است که اتیل کلرید، می تواند به عنوان گاز برای کاربردهای خاص استفاده شود. با این حال، استفاده از این ماده با احتیاط و پیروی از تمام پروتکل های ایمنی برای جلوگیری از هرگونه خطر یا خطرات احتمالی مرتبط با استفاده از آن مهم است. اگر قصد استفاده از اتیل کلراید را برای هر هدفی دارید، توصیه می‌شود آموزش‌های لازم را دریافت کرده و از تمام دستورالعمل‌های ایمنی پیروی کنید تا خطرات احتمالی برای سلامتی و ایمنی خود را به حداقل برسانید.

روش تولید اتیل کلراید

اتیل کلراید به یکی از دو روش کلریناسیون اتان و هیدروکلریناسیون اتیلن تولید شده است.

کلریناسیون اتان

کلرزنی اتان یک فرآیند شیمیایی است که شبیه به کلرزنی متان است. در این فرآیند، هم اتیلن و هم اتان با کلر واکنش می دهند. و ترکیبات آلی کلردار مانند کلرواتان تولید می کنند.

کلرزنی اتان معمولاً در دو مرحله انجام می شود.

 • در مرحله اول که در دمای حدود 400 درجه سانتیگراد انجام می شود، اتان با کلر واکنش می دهد. و کلرواتان و اسید کلریدریک را به عنوان محصول جانبی تولید می کند.
 • در مرحله دوم، اتیلن و اسید کلریدریک در یک راکتور کاتالیزوری در دمای 150-250 درجه سانتیگراد واکنش می دهند. این واکنش باعث تولید اتیل کلرید می شود که یک ماده شیمیایی صنعتی مفید با کاربردهای متنوع است.

کلرزنی اتان یک فرآیند صنعتی مهم است که برای تولید طیف وسیعی از ترکیبات آلی کلردار از جمله اتیل کلرید استفاده می شود. کلرواتان، در کاربردهای مختلفی مانند حلال ها، مبردها و در تولید داروها و سایر مواد شیمیایی استفاده می شود.

هیدروکلریناسیون اتیلن

در این روش، اتیلن با گاز کلرید هیدروژن در حضور کاتالیزور فریدل کرافت مانند کلرید آلومینیوم (AlCl3) یا کلرید آهن (FeCl3) واکنش می دهد. و اتیل کلرید تولید می کند.

روش فریدل کرافت در مقایسه با روش کلرزنی که پیشتر ذکر شد. در دما و فشار کمتری انجام می شود. واکنش معمولاً در دمای 30-90 درجه سانتیگراد و فشار 3-5 بار انجام می شود، که در مقایسه با دما و فشار بالا که در روش کلرزنی استفاده می شود بسیار ملایم تر است.

روش Friedel-Crafts، در تولید صنعتی اتیل کلرید ترجیح داده می شود. زیرا مزایای متعددی مانند بازده بالاتر، مصرف انرژی کمتر و کاهش هزینه های تولید را ارائه می دهد. علاوه بر این، استفاده از یک کاتالیزور امکان کنترل دقیق واکنش را فراهم می کند. در نتیجه محصولی با کیفیت بالا با خلوص ثابت ایجاد می کند.

سخن آخر

بیشتر ماده اتیل کلراید، به عنوان بی حس کننده موضعی مورد استفاده قرار می گیرد. البته، این ماده، در مصارف پزشکی برای جراحی های جزئی کاربرد دارد. جالب است که بدانید این ماده، برای اینگونه مصرف ها به صورت گاز موجود هست.

اتیل کلرید در چه مواردی استفاده می شود؟

اتیل کلرید برای چه مواردی استفاده می شود؟ اتیل کلراید (همچنین به عنوان کلرواتان شناخته می شود) یک داروی تجویزی است که به عنوان یک عامل بی حس کننده موضعی برای تسکین درد ناشی از قرار دادن کاتتر داخل وریدی و اعمال جراحی جزئی استفاده می شود.

امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *